Habercilikte Yeni Çizgi

CHP Diyarbakır mitinginde bozkurt ve zafer işareti aynı karede

Gazete Çizgi- CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Diyarbakır’daki mitinginde, farklı partilerin işaretleri dikkat çekti.

K 24’e   göre Muharem İnce bugün, Diyrabakır İstasyon Meydanı’nda miting düzenledi. İnce’ye CHP’nin milletvekili adayları ile partinin önemli isimleri Engin Altay, Fikri Sağlar, Sezgin Tanrıkulu gibi isimler de eşlik etti.

Meydana dolan kalabalık kadar, yapılan işaretler de gözlerden kaçmadı.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) ‘bozkurt’ işaretini yapan da vardı, Saadet Partisi’nin (SP), ‘başparmak’ işaretini de sol görüşün sıkılı yumruğunu yapanlar da. En çok yapılan işaret de Halkların Demokratik Partisi (HDP) kitlesinin sıklıkla kullandığı evrensel ‘zafer işareti’ydi.

Bozkurt işareti yapan bir kişi

Zafer işareti

Başparmak ve zafer işareti

Sol yumruk

ALANDAN NOTLAR

Muharrem İnce’nin konuşması zaman zaman alkışlarla kesilirken, HDP’nin tutuklu olan cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın adının geçtiği her cümle daha çok alkış aldı.

Meydanda az sayıda HDP flaması olduğu da dikkatlerden kaçmadı.

İnce, “Cahit Sıtkı Tarancı’nın hemşehrileri”, “Ziya Gökalp’in torunları”, “Ahmed Arif’in kardeşleri” diye seslendi, Tarancı’nın “Memleket isterim” ile Ahmet Arif’in “Hasretinden prangalar eskittim” şiirlerinden mısralar okudu. 15 yaşında Yalova’dan Rize’ye giderken Diyarbakırlı Ahmed Arif’in bu şiirini ezberlediğini, 15 yaşında ezberlediği şiiri 40 yıl sonra Diyarbakırlılara cumhurbaşkanı adayı olarak okuduğunu belirtti.

Muharrem İnce

DİL İLE İLGİLİ MESAJLAR

Kürt sorununu çözme vaadinde bulunan İnce, “Bu sorunu nasıl çözeceğiz?” dedikten sonra şöyle devam etti:

“Adını da koyalım ‘Kürt sorunu’. Bir, “Kürtler onore edilmek istiyor, Türklerin de kaygıları var. Türklerin kaygılarını gidereceğiz, Kürtleri de onore edeceğiz. İki, samimi olacağız. Gizli kapaklı görüşme yok, çözüm yeri TBMM’dir, başka bir yer değil. Üç cumhurbaşkanı olduğumda TRT’nin kanallarından birini bu işe ayıracağım, tartışma programı olacak. Zaten bir işe yaradığı yok TRT, bari bir işe yarar.

Herkes gelecek, 24 saat yayın yapacak, tartışacak insanlar, neyi istiyorsa tartışacak, dil meselesini tartışacak. Ben biliyorum ki; içinizde solcular, muhafazakarlar, anlaştığınız yer dil meselesi ama anlaşamadıklarınız da var. Kendi aranızda da anlaşamıyorsunuz. Anlaştığınız yerlere beni de yazın, ben de oradayım, anlaşamadığınız yerleri de çözeceğiz. Bakınız sorunu çözmek mi istiyoruz, oy mu istiyoruz? Ben oy değil, sorunu çözmek istiyorum. Onun derdi oy, benim derdim barış, huzur, uzlaşma, çözüm.”

TANRIKULU’DAN KAÇAMAK CEVAP

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni (ESOB) ziyaretinde yaptığı konuşmada, Muharrem İnce’nin cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda yapacağı ilk işin İran, Irak ve Suriye’yi ziyaret etmek olacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu’nun sözlerini sorduğumuz Sezgin Tanrıkulu, yanıt vermekten kaçındı, “Önce bir seçilsin, Allah kerim” demekle yetindi.

 

 

Diğer Haberler