Habercilikte Yeni Çizgi

Polis çarptığı yurttaşın taziyesine gitti: Kurban keseyim

Gazete Çizgi- Diyarbakır’da TOMA’nın çarpması sonucu ağır yaralanan Mehmet Tektekin, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirirken, hakkında hiçbir işlem yapılmayan aracın sürücüsü polis, ailenin yasına giderek “kurban kesme” teklifinde bulundu.

Mezopotamya ajansına göre Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde 6 Haziran’da iftar saatinde Emek Caddesi üzerinde bulunan Polis Okulu yakınında evine gitmek üzere yolun karşısına geçmeye çalışırken polise ait bir Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’nın (TOMA) çarpması sonucu ağır yaralanan Mehmet Tektekin (85), tedavi gördüğü Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 8 Haziran’da yaşamını yitirdi.

POLİS YAS EVİNE GİTTİ

Tektekin’in cenazesi aynı gün Yeniköy Mezarlığı’na defnedilirken, kendisini Uğur olarak tanıtan aracın sürücüsü polis memuru, ailenin Huzurevleri Yas Evi’nde kurduğu taziyeye giderek kurban kesme teklifinde bulundu.

“KAZAYI YAPAN POLİS ELİNİ KOLUNU SALAYARAK GEZİYOR”

Tektekin’in oğlu Mehmet Şah Tektekin yaşanan süreci şu sözlerle anlattı: Babamın ölümü hepimizi derinden üzdü. Babamın normal bir şekilde ölmemesi hepimizin çok zoruna gidiyor. Devlet bu konuda hiçbir şey yapmadı. Babama TOMA ile çarpan polis, hiçbir şey olmamış gibi beni telefonla arayıp ‘yasa gelebilir miyim’ diye soruyor. Aldığımız terbiye ve kültür gereği kimseyi yasımızdan kovmayız ama bir suçlunun şu an içerde olması gerekirken, elini kolunu sallayarak yasa gelmesi zorumuza gidiyor. Bize ‘amca için kurban keselim’ diyor, bayram arifesi babamı kurban ettiler zaten. Biz her türlü hukuki mücadeleyi vereceğiz, bu ilk defa olmuyor. Bir daha bu tür kazaların yaşanmaması için zırhlı araçların şehir içinde dolaşımları yasaklanmalı. Bizim içimiz yanıyor, başkalarının içi yanmasın.

“BABAM HASTANEYE GİTMEDEN ÖNCE ÖLMÜŞTÜ”

Kazanın yaşanmasının ardından babasının öldüğünü ve polisin herhangi bir toplumsal bir tepkinin oluşmaması için babasını hastaneye ölmüş vaziyette götürdüğünü iddia eden Tektekin, “Biz hastaneye gittiğimizde doktor babam için yapılacak bir şey olmadığını söyledi. Ben başka hastaneye götürelim dedim, buna izin vermeyeceklerini söylediler. Her sorduğumuzda hiçbir şekilde tatmin edici bir bilgi verilmiyordu. Her seferinde kendinizi her şeye hazırlayın diyordu. Bir oyun döndüğünü düşünüyorum” diye belirtti.

TOMA’yı kullanan polis hakkında bugün suç duyurusunda bulunacak olan aile, evde taziyeleri kabul ediyor.

Diğer Haberler