Habercilikte Yeni Çizgi

Kılıçdaroğlu hükümetin Kandil’e yönelik operasyonunu değerlendirdi

Gazete Çizgi- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın OHAL’in seçimden sonra kaldırılabileceği yönündeki açıklamalarına güvenmediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Niye seçimde ülkeyi kan mı götürecek? Ben Erdoğan’ın söylediklerine şahsen güvenmiyorum. Erdoğan’ın hafızasında boşluk var. Dün söylediklerini unutuyor” dedi.

DHA’ya göre Kürt sorununu dört yıl içinde çözmezse siyaseti bırakacağını da açıklayan Kılıçladaroğlu, “16 yıldır terörü bitiremediler. Ben 4 yılda çözemezsem siyaseti bırakıcağım. Çözüm akılla çözülür. Siz başkalarının telkiniyle sorun çözmeye çalışırsanız maşa olursunuz” ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kanal D’de yayınlanan ‘Seçim Özel’ programında Hande Fırat ile Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

KANDİL OPERASYONU

“Bu ülke terörden çok çekti. 10 binlerce insanımızı kaybettik. Terörle mücadele hepimizin ortak arzusudur. Sayın Erdoğan’ın her olaydan sonra muhalefeti suçlamak gibi bir huyu vardır. Bunu kimse ciddiye almaz. Bu ülkede 16 yıldır terörle uğraşıyorlar.

Gazetelerde zaman zaman okuyoruz, PKK’nın Kandil’den ayrılıp başka bir yere yerleştiğine dair. Kandil’in öteden beri PKK’nın konuşlandığı bir yer olduğunu biliyoruz. Gazeteciler, siyasiler gitti. Dolmabahçe’de oturup pazarlık yaptı.

PKK hangi siyasi lidere saldırdı. Bana saldırdı bir er hayatını kaybetti. Bizim herhangi bir terör örgütüne destek verdiğimizi kanıtlasınlar, siyaseti bırakırım. Ama onlar oturdu konuştular onlarla.

16 yıldır terörü bitiremediler. Ben 4 yılda çözemezsem siyaseti bırakıcağım. Çözüm akılla olur. Siz başkalarının telkiniyle sorun çözmeye çalışırsanız maşa olursunuz.

Sorun Kandil’i almak değil, önemli olan terörü çözmektir. Siz PKK’yı bitiriyor musunuz, bitirmiyor musunuz? Bitirin gelip tebrik edeceğim. Terör örgütünü bitirmenin yolu finans kaynağını kesmektir. Siz 16 yıldır iktidardasınız bunu saptayıp kesebildiniz mi? Akılcı politikalarla terörü bitirmek mümkün.

Kandil operasyonunu seçime bağlıyorum. PKK kaç yıldır Kandil’de, niye gitmediler? Kim elinden tuttu Erdoğan’ın da sakın oraya gitmesinler dedi. Ölenlerin sorumlusu talimat vermeyenler.

25 Haziran’da Sayın İnce cumhurbaşkanı olur ve Millet İttifak’ı çoğunluğu sağlayınca Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı kuracak. Ülkeleri dolaşıp görüşecek.

Erdoğan egemen güçlerin önerisine göre Suriye’ye girdi. Sonra bizi kandırdılar dedi Erdoğan. Dış politika milli olmak zorundadır. Biz bütün bölge halklarıyla barış istiyoruz. Ortak inanç, kültürümüz var. Ortadoğu’yu barış havzasına çevireceğiz. 4 yılda Türkiye’yi dolara boğacağız. Kendi öz gücümüzle bölgede barışı ve istikrarı sağlayacağız.

OHAL TARTIŞMASI

İnce meydanlarda diyor 48 saatte OHAL’i kaldıracağız.diye. Ya Sayın İnce ya da ekonomiden sorumlu yardımcısı “Hükümetin MB’ye enflasyonu kaldıracağız ve hiçbir aracına müdahale edilmeyecektir.

Erdoğan niye seçimden sonra OHAL’i kaldıracağım diyor. Niye seçimde ülkeyi kan mı götürecek? Ben Erdoğan’ın söylediklerine şahsen güvenmiyorum. Erdoğan’ın hafızasında boşluk var. Dün söylediklerini unutuyor.

Seçimden sonra Erdoğan yine de OHAL’i kaldırmayacak. Demişti “OHAL’i grevleri yasaklansın diye getirdik” diye. Erdoğan onu söyler bunu söyler her gün başka şey söyler. Ama artık eskisi gibi değil. Vatandaş sorguluyor artık. Erdoğan ülkeyi OHAL’le yönetmek istiyor.

Binali Bey ‘FETÖ temizlendi’ diyor. O zaman OHAL hala niye var?

“FETÖ’NÜN SORUMLUSU SARAY’DA OTURAN KİŞİDİR”

Parası kayınpederi olana bir şey yapmıyorlar. Fatura garibana kesiyor. Erin ne günahı var. Onu kışladan çıkaran komutan sorumludur.

FETÖ’nün sorumlusu Saray’da oturan kişidir. Bizi kandırdılar falan diyorlar. Sen devleti yönetiyorsun, çocuk musun sen? Bu memleket kandırılanlar tarafından mı yönetilecek?

Somut bilgi gönderilip gönderilmedğini hükümetin açıklaması lazım. Kemal Batmaz, Adil Öksüz ve bu 5 kişi adres belli orada toplandılar. O gün toplandıkları evden, neler konuşulduklarını TBMM’ye göndermedi. Orada toplanma nedeni darbenin kararı. MİT diyebilir mi ben içerde konuşulanları dinlemedim. Orada konuşulanların gün yüzüne çıkarılması lazım.

MİT darbe yapacak kişileri bir yerde toplanıp da dinelemiyorsa işini yapmamış demektir. ABD kendi hukuk sistemine göre Fetullah Gülen için somut bilgi istiyorsa göndereceksin.

GÜLEN’İN İADESİ

Gülen’in iadesine ilişkin bazı dosyalar 15 Temmuz’dan önce. 15 Temmuz yaşandıktan sonra bu dosyaları ABD’ye yolluyorlar. Neden daha önce yollamadılar? Herhangi bir vatandaş olsa çoktan yollarlardı. Bu soruya Erdoğan’ın cevap vermesi lazım.

Bana kalsa ABD’nin FETÖ’yü hemen vermesi lazım. Ancak oranın kuralları farklı. Somut bilgi göndereceksin diyor. Somut bilgiden anladığım şey şu; delillendirilmesi ve uygun şekilde, usulüne uygun talep edilmesi..

EĞİTİM SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK

Ben niye imam hatipleri, ilahiyat fakültelerini kapatayım? Benim isteğim şu imam hatipteki öğrencilerde başarılı olsun. Ben imam hatipli öğrenciye burs veriyorum. 16 yılda 14 kez eğitim politikası değişti. Hep şunu söylerim bir ülkeyi geri bırakmak istiyorsanız eğitim sistemini bozacaksınız. Buyrun bakın eğitim sistemine. TEOG kaldırıldı, yerine başka bir sınav getirildi. Sınav sonuçlarını seçimden sonra açıklayacağız diyorlar. Neden seçimden sonra?

EKONOMİ

Erdoğan ekonomi konuşmuyor neden? Faiz yükseliyor, dolar yükseliyor. Merkez Bankası bağımsız hareket edemiyor. Erdoğan, Londra’ya borç para dilenmeye gitti. Ama ikna edemedi. Sonra Mehmet Şimşek’i yolladı, borç para istedi. Borç para veririz dediler ama sizin ülkeniz riskli dediler. Borç alan emir aldı. Emir aldılar faiz yükseldi.

CUMHUR İTTİFAKI

Biri af çıkacak diyorlar, biri çıkmayacak diyor. İttifakın amacı ne o zaman? İlkesizlik üzerine ittifak kurarsanız böyle ayrılıklar çıkar. Meral Akşener, ittifak zoraki bir evlilik demişse çok iyi tanımlamış. Ortada bir Cumhur ittifakı yok. Bir partinin diğerinin gölgesine sığındığı bir pozisyon var. Bu benim içimi acıtıyor.

MİLLET İTTİFAKI

Biz eski sisteme dönmeyeceğiz. Onu eleştiren en çok bizleriz. Darbe yasasının değişmesi lazım. Demokratik parlamenter sistemin özünde hiçbir vesayetin olmaması lazım. Biz çağdaş bir demokrasi istiyoruz.

HDP VE BARAJ SORUNU

HDP’nin barajı geçeceğini anketlerden görüyoruz. Fakat CHP’lilerin HDP’ye oy vermesi barajı geçmeleri için söz konusu değil.

Diğer Haberler