Habercilikte Yeni Çizgi

O illerde seçim nabzı nasıl: Mersin, Adana, Hatay, Maraş, Antep

Gazete Çizgi- Güney sınır illerinde seçmenin en büyük problemi işsizlik ve ekonomi. En büyük şikayet Suriyeliler. İktidarın Suriyelilere dönük ev sahipliğini anlayışla karşılayan güney illeri, bu göçün plansız ve programsız yürütüldüğünü, başta UNICEF’ten olmak üzere Suriyelilere dönük iç ve dış fonların doğru kullanılmayarak bu fonların çarçur edildiğini belirtiyorlar.

Artı Gerçek’e göre Eğitimciler, uluslararası fonların Suriyeli öğrencilerin eğitimi amacıyla geldiğini belirtmekle birlikte sorunu bu fonların tüketim odaklı kullanılmasında yattığını dile getiriyorlar. Bir eğitimci, öğrenci başına yapılan ödemelerin doğru kullanılmadığını, bu fonların öğrencinin kişisel gelişimi için planlanmadığını belirterek: “Okulun kapandığı şu günlerde bile öğrencilere kutularca kalem, boya malzemesi, defter olarak kaynak israfına dönüşüyor. Bu fonlarla sadece bu öğrenciler için kurulan eğitim kurumları olsaydı bu çocukların özel durumlarına göre planlamalar yapılsaydı, daha iyi bir sonuç alınırdı. Burada ne entegrasyon sağlandı ne de bu çocukların eğitimi tamamlandı. Okuma yazma öğrenemeyen çok sayıda çocuğa sınıf geçirtmek zorunda kaldık… 4. Sınıfa gelmiş pek çok çocuk henüz okuma yazma bilmiyor. Bunlar plansızlığın sonuçları. Ancak bu fonlar yarın bir gün kesilirse biz bu eğitimsiz nüfusla baş başa kalacağız.”

Kentler, nüfuslarına bir anda eklenen 100 binlerce insanı sorunların kaynağı olarak görebiliyor. İşsizlik bu sorunların başında. Ağırlıklı olarak tarımla geçinen illerde tarımsal üretimin değer kaybetmiş olması, maliyetlerdeki artış, toprağa ve suya verilen zararlar çiftçiyi bitirmiş. Direnenlerse tarımsal üretim fabrikalarının kapatılmış olması nedeniyle mamulü işleyemiyor. Stok şansı olmadığı için de emek emek ürettiği ürün heba oluyor.

Sadece Adana’da son dönemde 13 fabrika kapanmış, 2014’e kadar 55 fabrikası kapanan Çukurova’da devam eden süreçte kapanan fabrikalar arasında simge üretim merkezleri de var. TEKEL, ÇUKOBİRLİK, SEK bunlar arasında. Fabrikaların kapanmasında en büyük etken bazı bölgeler için çıkarılan teşvikler. Teşvik dışı kalan Adana’da bölgeden uzaklaşan fabrikalar üretim noktalarından da uzaklaşmış.

Tarım dışı kalan kesim ucuz iş gücü piyasasına dahil olarak göçmen işçilerle karşı karşıya kalıyor. Buradan doğan öfke sandığa nasıl yansıyacak merak konusu. Ancak bu kesimdeki umutsuzluk öne çıkan duygu.

‘GÜÇLÜ LİDER’ AKP SEÇMİNİ İÇİN ÖNCELİKLİ ARGÜMAN

Tüm bu tartışmalar arasında ısrarla ‘AK Parti’ diyen bir kesim var. Onlara ‘Neden AK Parti?’ diye soruyoruz. AK Parti’ye destek verenlerin birinci argümanı “Güçlü lider” ikinci olarak AK Parti seçmeni Erdoğan’ı alternatifsiz görüyor. Erdoğan giderse ekonominin biteceğini, Türkiye’nin dış mihrakların saldırısı altında ezileceğini düşünenler de var. Bu söylemlerde medya etkisi çok baskın. Özellikle Maraş’ta medya söyleminin insanların kendi gerçekliğinin önüne geçtiğini görüyoruz.

Mersin, Adana, Hatay gibi daha çoğulcu kentlere göre son referandumda yüzde 74’e yakın evet diyen Maraş’ta bu açıdan Muharrem İnce mitingini merakla takip ediyoruz. Pazartesi günü Maraş’ta 98. mitingini yapan İnce kent meydanına 16 -17 bin kişiyi topluyor.

AKP’nin kalesinde Erdoğan yuhlanıyor. Yıllardır Maraş’ta mitingleri takip eden basın mensupları, hiçbir muhalif partinin Maraş’ta yıllardır bu atmosferi yaratamadığını dile getiriyor.

CHP Kahramanmaraş İl Örgütüyle yaptığımız görüşmelerde bu kentte insanların tepkilerinin sessiz yaşandığını, sokağa yansımayan bu tepkinin sandığa yansımasını beklediklerini belirtiyorlar.

Ardından aynı kentte ziyaret ettiğimiz İYİ Parti 1. Sıra adayı Mustafa Bastırmacı, ülkücü tabanın geniş olduğu Maraş’ta İYİ Parti’nin yoğun ilgi çektiğini belirterek, “Yıllarca Ülkücülere hakaret eden, kafa tasçı, Fatiha bilmez diyen Erdoğan, Milliyetçileri ayakaltına aldım diyen Erdoğan bugün oy istiyor. Bu ittifakın uzun soluklu olmayacağını biliyoruz çünkü derin görüş ayrılıkları var. Bu sürdürülebilir bir ittifak değil.” dedi.

CHP’NİN ANTAKYA’DA LİSTELERİ SON ANDA DEĞİŞTİRMESİ SANDIK SONUÇLARINA NASIL YANSIYACAK?

Çoğulcu yapısıyla Antakya sandık sonuçları, kentte CHP’nin yaptığı bir son dakika hamlesiyle süprizlere gebe olabilir. Antakya’da CHP milletvekilleri listesinin PM’den onaylanması ardından son dakikada baştan sona değişmesi tepki topluyor. İl başkanlığından milletvekili olması talebiyle istifa ettirilen Servet Mollaoğlu son anda listeden çıkarılırken, yine listede yer alan isimlerden birinin listeden çıkarılarak yerine bir ay önce boşandığı eşinin listeye dahil edilmesi tepkilerin hedefinde. HDP’nin Barış Atay Mengüllüoğlu gibi güncel bir ismi listeye almasıyla kentte CHP’li seçmen “Başkanlıkta İnce Parlamentoda Barış” diyor, sıklıkla.

Barış Atay Mengüllüoğlu ise bir yandan sokak sokak seçim çalışmasını yürütürken yanıtlıyor sorularımızı. Siyasete girmek noktasında kararı çok zor verdiğini belirten Atay, siyaset ve sanat arasında nasıl bir fark gördüğünü sorduğumuz da, sanatın çok daha özgür bir alan olduğunu siyasette farklı dinamikler nedeniyle kendini aynı özgürlüke hissetmediğini belirtiyor.

Seçilmesi durumunda oyunculuk ve tiyatro devam edecek mi sorumuza, buna dönük tüzük kararlarını incelediğini ve yapmak istediğini belirtiyor. İlk icraatlarının, sanatın ve sanat emekçilerinin çıkarlarına dönük çalışmalar olacağını belirten Atay’n dileği Antakya’nın tek HDP vekili olmamak.

Tüm kentlerde Millet ittifakı ve HDP seçim çalışmalarında bir dayanışma gösteriyor. Seçmen ya çok kızgın ya körü körüne bağlı.

Kentlerde geçirdiğimiz süre zarfında Mersin’de öfke ve değişim talebini, Adana’da kızgınlık ve umutsuzluğu, Hatay’da bir arada yaşama talebi ve ekonomik kaygıları, Maraş’ta AK Parti’nin ve Erdoğan’ın rakipsiz olduğuna dair bir rehaveti gördük.

Seçime günler kala bu tablo sandığa nasıl yansıyacak izleyip göreceğiz.

Diğer Haberler