Habercilikte Yeni Çizgi

Orta Anadolu Kürtlerinin bu seçimdeki tercihi ne olacak?

Gazete Çizgi- Türkiye’de 24 Haziran Pazar Günü yapılacak cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde 59 milyon 391 seçmen oy kullanacak.

K 24 ‘e göre Seçimlerde Kürtler’in kimden yana oy kullanacağı, partilerin Kürt sorununa dair vaatleri ve beyannamelerde yer alan ifadeler seçimin belirleyici konuları arasında.

Kürt illerinin yanısıra Ankara, Konya, Kırşehir ve Aksaray’ı içine alan Orta Anadolu Bölgesi’nde yaşayan Kürtler ne düşünüyor?

Son yıllarda yapılan seçim yarışı, Orta Anadolu Kürtleri için, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) arasında geçiyordu.

Pazar günü de sözkonusu yerlerde AK Parti ile HDP başabaş yarışacak gibi görünüyor.

ERDEM: TAHMİN ÖTESİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski milletvekili ve genel başkan yardımcısı Eşref Erdem, iktidardaki Erdem, “Kürtler’in demokrasi ve barıştan yana oy kullanmalarından daha doğal birşey yok” dedi.

Erdem, HDP’nin “tahminlerin ötesinde” oy alacağını iddia etti.

Muhalefetin susturulmaya çalışıldığını da belirten Erdem, eski partisi CHP’den ayrılmasının nedenlerinden birinin de Kürt meselesine dair bakış açısı olduğunu hatırlattı.

PKAN’IN TERCİHLERİ

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde faaliyet yürüten Orta Anadolu Kürtleri Platformu – Avrupa (PKAN) sorularımıza yazılı yanıt gönderdi.yazılı açıklama yapan PKAN, kuruluş amacını şu sözlerle özetledi:

“PKAN’ın kuruluş amacı Orta Anadolu Kürtleri’ni, devletin uyguladığı sistemli ve planlı asimilasyon politikalarına karşı mücadele etmektir. Orta Anadolu Kürtleri, Kürdistan’dan 500 yıl önce Anadolu’ya göçe zorlanmış ve sürgün edilmiş. PKAN da HDP gibi halkların ortak yaşamı ve eşitlik ilkesini savunmaktadır.”

Açıklamada, platformun seçimlerle ilgili tutumu için, “PKAN olarak 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş’ı, parlamento seçimlerinde ise HDP’yi destekliyoruz” denildi.

KILIÇ: TEK RAKİBİZ

Konya’daki milletvekili adaylarının muhafazakâr ve sağ profile sahip olduğunu ifade eden HDP’nin Konya 1. Sıra Adayı Bülent Kılıç ise, “Dolayısıyla bu seçimlerde biz, tek sol ve demokrat kesim olarak seçimlerde yarışacağız. Bu yüzden CHP’li seçmenlerden de oy alabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

K24’e, yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürtler’in yoğun olduğu Cihanbeyli ve Kulu ilçeleri örgütlü olduğumuz yerler. Her seçimde iddialı olduk, buralarda genellikle çok az farklarla seçimleri kaybettik. AKP’nin tek rakibiyiz.”

Orta Anadolu Kürtleri’nin de coğrafik olarak uzak olsa da yaşanan süreçlerden etkilendiğini belirten HDP adayı, AK Parti’nin yaratmak istediği algıda başarılı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Son süreçlerde acı kayıplarımız oldu. Ankara Gar Katliamı’nda 2 öğretmenimiz yaşamını yitirdi, seçim bürolarına saldırılar oldu ve parti yöneticilerimiz tutuklandı. Seçmenlerimiz tüm bunların farkında.”

ORTA ANADOLU KÜRTLERİ

Orta Anadolu Kürtleri, bulundukları bozkırlarda yaklaşık olarak 500 yıllık bir geçmişe sahip. Ankara, Konya, Kırşehir ve Aksaray başta olmak üzere Orta Anadolu’da yaklaşık 1 milyon Kürt yaşıyor.

Kimi araştırmacılara göre, bölgede 1184 yılında Kürtler’in izine rastlanılırken, kimine göre ise zorunlu göç politikası I. Selim (Yavuz Sultan Selim, 1470-1520) döneminde oldu.

Göçebe Kürt aşiretlerinin yerleşik hale getirilmesi, vergiye bağlanması, aşiretlerin göç yollarında birbirine kırdırılması, Kürtler’in askere gönderilmesi başlıca sürgün nedenlerinden sayılıyordu.

Diğer Haberler