Habercilikte Yeni Çizgi

Çoban İsmail Karakaş özel harekatçılar tarafından öldürüldü.

Gazete Çizgi-Ardahan’da operasyon bölgesinde hayvanlarını otlatan İsmail Karakaş özel harekatçılar tarafından öldürüldü.

Artı Gerçeke göre HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Acar Başaran, Ardahan’ın Göle İlçesi Samandöken köyünde bir çobanın öldürüldüğünü açıkladı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Acar Başaran, Ardahan’ın Göle İlçesi Samandöken (Sinot) köyünde özel harekatçıların ve korucuların açtığı ateş sonucu hayvanlarını otlatmakta olan İsmail Karakaş isimli çobanın hayatını kaybetttiğini belirterek olaya ilişkin açıklama yaptı.

Başaran yayımladığı yazılı açıklamayla hükümete seslenerek “İnsanlara huzur verin” dedi.

HDP’li Başaran, “Bir iktidarın görevi halkın huzurunu kaçırmak, insanların güvensiz ve şiddet dolu bir ortamda yaşamasına ve çalışmasına yol açmak değildir. Bu ortamı büyütmek hiç değildir. Bugün Ardahan Göle Samandöken (Sinot) köyünde yaşanan yeni bir örnek iktidarın bu tutumunun devam ettiğini göstermiştir. Özel harekatçıların ve korucuların yakın mesafeden açtığı ateş sonucu hayvanlarını otlatmakta olan İsmail Karakaş isimli 1980 doğumlu bir çoban öldürülmüştür. Çobanın yardımcısı ve köyde yaşayanlar olayın tanığıdır” dedi.

Bu yetmemiş gibi, bu durumun neden kaynaklandığını anlamak için toplanan halka özel harekatçılar tarafından plastik mermi ve biber gazıyla saldırıldığını kaydeden Başaran, “İsmail Karakaş ilk değildir, ama iktidarın bu saldırgan anlayışı devam ettikçe maalesef son da olmayacaktır. Hükümete bir kez daha sesleniyoruz. İnsanlara huzur verin. İsmail Karakaş’ın öldürülmesine neden olan kişiler hakkında derhal soruşturma başlatın, sorumluların açığa alınmasını sağlayın. ‘Terörist öldürdük’ içerikli yalana dayalı resmi açıklamalarla konuyu geçiştirmeye, halkı kandırmaya çalışmayın” ifadelerini kullandı.

Başaran, “İsmail Karakaş’a rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bu tür her olayın hukuken ve siyaseten takipçisi olacağımızı bir kez daha vurguluyoruz” diye kaydetti.

ARDAHAN VALİLİĞİ DE DOĞRULADI

Valilikten yapılan açıklamada bölgede yürütülen operasyon sırasında ‘dur’ ikazına uymadığı ileri sürülen bir kişinin açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklamada “Olay yerinde yapılan incelemede kişinin, Samandöken köyünden İ.K (34) isimli sivil şahıs olduğu değerlendirilmektedir” denildi.

Diğer Haberler