Habercilikte Yeni Çizgi

Zor günler yaşayan Amedspor’dan dayanışma çağrısı

Gazete ÇİZGİ- Amedspor, yeni sezona maddi sıkıntılarla giriyor. Futbolculara ve personele maaşlarını, esnafa alacaklarını ödeyemeyen kulüpte zor günler kapıda…

aRTI gERÇEK’E GÖRE  Amed Sprotif Faaliyetler Kulüb Başkanı Nurrullah Edemen, yaşanan sorunları anlattı. Edemen’in çağrısı da vardı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyımın ardından kulüp olarak yerel bazda da destek alamadıklarını belirten Edemen, “Daha önce de bunu defalarca dile getirmiştik, Amedspor Kulübü olduğumuzdan beri bizim üzerimizde çeşitli baskılar var. Bunun en önemlisi de ekonomik kaynaklarımızı kullanamakla ilgili… Bunun en önemli nedeni de yerel yönetimlerimizin maalesef elimizde olmaması… Daha çok ön plana çıkan kulüpler, belediyelerin destek verdiği takımlardır. Ama maalesef özellikle Amedspor, kayyım atandıktan sonra hiçbir destek alamadı. Bizler de kayyım sürecinden sonra kulübü bir yerlere getirmeye çalıştık. Ama geldiğimiz sürece baktığımızda Amedspor Kulübü olarak ekonomik bir çıkmaz içindeyiz” dedi.

“SPORCULARA VE ESNAFA ALACAKLARINI ÖDEYEMİYORUZ”

Sporcularının geçen yıldan kalan ödemelerini yapamadıklarını belirten Edemen, maddi sıkıntıların boyutlarını şu sözlerle anlattı: “Sezon başı yeni transferler yapmamız lazım. Transferler için bir miktar ödeme yapmamız gerekiyor. Bu anlamda bir çalışma yapamıyoruz. Kamp çalışması kapsamında, yeni sezon malzeme alımları gibi bir çok sıkıntıyla karşı karşıyayız. Esnaf ödemelerini bile yapamıyoruz. Kulüp personellerimizin dört maaşı içeride birikmiş durumda, maaş ödeyemiyoruz. Amedspor sadece bir futbol kulübünden ibaret değil. Bunun çeşitli farklı organları, sportif branşları da var. Yaklaşık 70-80 personeli olan, işletmesi ve gideri olan bir kulüp. Daha önce yapılan yardım kampanyasında istediğimizi de elde edemedik. Aslında bir deplasmanımızı karşılamayan gelir elde etmiştik. Bugünkü koşullar üzerine tekrar bu çalışmaları yapmak üzere, valiliğe başvurduk. Bu izni alabilir miyiz, alamaz mıyız henüz bilemiyoruz. Şunu net söyleyebilirim Amedspor Kulübü büyük bir çıkmazda. Kulübün kentin bileşenlerine, kentin dinamiklerine, bu kentte, bölgede ve yurtdışında yaşayan iş dünyasının desteğine ihtiyacı var. Bu anlamda bir destek olunması yönünde çağrımız var”.

“KİŞİSEL KAYNAKLAR BİR YERE KADAR GÖTÜRÜR”

Şu an yaşanan maddi sıkıntılar nedeniyle kulübün kapanma riski ile karşı karşıya olduğunu da söyleyen Edemen, “Bu sorunları çözemezsek yarın Amedspor’u kampa götüremeyeceğiz ya da lige çıkaramayacağız. Bunlar da Amedspor’un bitişi anlamına gelecek. Bugün bu yönetimin başındayız, sorumluluk bizim ama kişisel kaynaklar da bir yere kadar kulübe aktarılabilliniyor. Eğer çıkmaza girersek ekonomik anlamda belki Amedspor Kulübü bitmekle de karşı karşıya kalacaktır diye belirtmek istiyorum”

Uzun süredir kulübe maddi anlamda destek olunması yönünde çağrılarda bulunanan Edemen, “Destek noktasında bir duyarsızlık mı var, yoksa destekler yeterli mi değil” sorusuna “Amedspor Kulübü ile ilgili herkes bir şeyler söylüyor. Kentte, bölgede, Avrupa’da Amedspor’un çok büyük bir takım olduğunu, büyük bir seyirci ve hayran kitlesi olduğunu söylüyoruz. Amedspor’un bir kimlik takımı olduğunu söylüyoruz ama bunlar sadece söylemde kalıyor. Büyük takımlar, büyük camialar kenetlenmeyi başarırlar, destek sunmayı bilirler. Bizim bu çağrılarımızın hepsi bugüne kadar havada kaldı. İllaki insanlar bir şekilde destek oldu ama bu destek gerçekte de Amedspor’un ayakta kalabilmesini, daha da büyümesini sağlayabilecek durumda değil. Çok küçük destekler olmuş, onlar da günü kurtarmak için harcamalarda kullanılmıştır. Bu anlamda destekler havada kaldı. Bugün söylem zamanı değil, Amedspor’a destek olma zamanıdır. Eğer bir kimliğimiz olduğunu, bu kimliğe sahip çıkmamız gerektiğini söylüyorsak Amedspor Kulübü de bu kimliğin bir parçasıdır. Bu anlamda Amedspor’a destek olunması gerektiğini düşünüyorum. Zira bu baskılar, bu ötekileştirme ve yapılan haksız saldırılar bir kimliği temsil ettiğimiz içindir. Bugün de o kimliğin karşılığını Amedspor Kulübü en azından kendi kimliğinden almak zorundadır” cevabını veriyor.

Diğer Haberler