Habercilikte Yeni Çizgi

Barzani ,Kandil operasyonunda Ankara ile birlikte hareket ettiklerini ima etti

Gazete Çizgi- Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye’nin topraklarında yaptığı operasyona ilişkin, “İran muhalif grupları ve PKK’den defalarca Kürdistan Bölgesi’nin topraklarından saldırı düzenlememelerini talep ettik. Yapılanlar tek taraflı değil. Halk bunu bilmesi lazım” dedi.

Mezopotamya Ajansına göre Türkiye’nin 24 Temmuz 2015 tarihinden bu yana Irak Kürdistanı’na yönelik hava saldırıları ve üs kurma girişimlerini basın toplantısında değerlendiren, Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani, “Kandil operasyonu”nda Ankara ile birlikte hareket ettiklerini ima etti.

Son dönemlerde bölgeye sevk edilen ÖSO unsurlarını, bombardımanda yaşamını yitiren sivilleri ikna etmeye çalışan Barzani, “Gerek İran gerek Türkiye’ye saldırılmasına karşıyız” dedi.

“HALK BUNU BİLMESİ LAZIM”

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) özelikle son 3 yıldır yaptığı hava saldırılarında köylülerin can ve mal güvenliğinden “endişe” ettiklerini söyleyen Barzani, yakın bir zamanda Ankara’yı ziyaret edebileceğini söyledi. Halkı operasyona ikna olmaya çağıran Barzani, “Kürdistan Bölgesi topraklarından gerek İran gerek Türkiye’ye saldırılmasına karşıyız. İran muhalif grupları ve PKK’den defalarca Kürdistan Bölgesi’nin topraklarından saldırı düzenlememelerini talep ettik. Yapılanlar tek taraflı değil. Halk bunu bilmesi lazım” diye konuştu.

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini hatırlatan Barzani, “Görüşmede Kürdistan Bölgesi ile Ankara arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi üzerinde duruldu” dedi.

Barzani, Kerkük’te üretilen mevcut petrolün Kürdistan Petrol Boru hattı üzerinden Ceyhan Limanı’na ihraç edilmesi konusunda her türlü işbirliğine hazır olduklarını yineleyerek, şunları söyledi: “Kerkük petrolünün Kürdistan Petrol Boru hattı üzerinden Ceyhan Limanı’na ihraç edilmesi konusunda Bağdat’tan henüz yanıt almadık. Kerkük petrolünün satışı SOMO tarafından da gerçekleştirilebilir.”

Diğer Haberler