Habercilikte Yeni Çizgi

Washington Post: Suriye’nin bölünme zamanı geldi

Gazete Çizgi- Washington Post’da bugün yayınlanan ‘Suriye’yi bölme zamanı’ başlıklı yazıda Suriye ordusunun Dera’da başlattığı operasyon üzerine burada ABD mandasında bir serbest bölge kurulması istendi.

Nerina Azad’a göre Suriye ordusu, Nisan ayında ülkenin güneyindeki Dera ve Kuneytra bölgelerinde cihatçıların kontrolünde bulunan kasabalara yönelik “uzlaşma” önerilerinden bulunmuştu. Cihatçıların hiçbir teklifi kabul etmemesi üzerine geçtiğimiz hafta başlatıldığı duyurulan kapsamlı operasyonda şimdiye kadar çok sayıda yerleşimde kontrol tekrar sağlandı.

ABD’nin “çatışmasızlık bölgesi” olduğunu ileri sürerek karşı çıktığı Dera’da bir süredir cihatçılar tarafından hükümet güçlerine karşı eş zamanlı saldırılar gerçekleşmekteydi. Saldırıların yoğunlaşması üzerine Nisan ayında Sputnik-International’da askeri-diplomatik bir kaynağa dayandırılan habere göre Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve El Nusra’nın Suriye’nin güneyindeki bölgelerde kontrolünü arttırmaya devam ettiği ve burada ABD’nin himayesinde özerk bir bölge kurmak istedikleri iddia edilmişti.

Bugün, ABD’nin etkili medya kuruluşlarından Washington Post’da Suudi gazeteci Jamal Khashoggi imzasıyla yayınlanan “Suriye’yi bölme zamanı” başlıklı analiz yazısında ise Dera’nın Suriye yönetimi tarafından geri alınmasını önlemek için burada ABD mandasında bir serbest bölge kurulması istenerek, Efrin’deki yönetiminin model alınabileceği savunuluyor.

‘ABD Otoritesini yeniden Kurmalı’

Dera kentini “devrimin beşiği” olarak niteleyen yazıda “ABD’nin bölgedeki geleneksel otoritesini artırarak, yeniden kurmasının zamanı geldi” ifadelerine yer verilerek Suriye’de barış ve adaleti tesis edecek en güvenilir gücün ABD olduğu iddia edildi. ABD’nin Suriye’de bölünmeyi teklif etmesi gerektiğini savunan Khashoggi, yazısında Suriye ordusu kontrolündeki bölgelerin geleceği hakkında bir değerlendirme yapmazken muhaliflere yerel yönetimler kurarak, yeni bir oluşum yaratabileceği tavsiyesinden bulunuyor.

 

Diğer Haberler