Habercilikte Yeni Çizgi

DBP’li Siirt Belediye eş başkanına 10 yıl hapis

Gazete Çizgi- DBP’li Siirt eski Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan’a, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 10 yıl 15 gün hapis cezası verildi.

DHA’nın haberine göre  İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyum atanan Tuncer Bakırhan hakkında, “örgüt üyesi olmak”, 18 kez “örgüt propagandası yapmak” ve 2 kez “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemek veya yönetmek” suçlarından 28,5 yıldan 111 yıla kadar hapis cezası talebiyle açılan davanın duruşması dün Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Bakırhan, Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

Savcı, esas hakkındaki mütalaasında, Bakırhan’ın dosyadaki suçlamalardan cezalandırılmasını talep ederken; Bakırhan kendisine yönelik suçları reddederek tahliyesini ve beraatını istedi.

Bakırhan’ın avukatları da müvekkillerine yöneltilen suçlamaların hukuksuz olduğunu belirterek, mahkemeden müvekkillerinin beraatına karar verilmesini talep etti.

Duruşmanın sonunda mahkeme heyeti, Bakırhan’a “örgüt üyesi olmak”tan 8 yıl 9 ay, “örgüt propagandası yapmak”tan ise 1 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Bakırhan’ın avukatı Mesut Beştaş, müvekkiline yönelik suçlamaların, belediye başkanı sıfatıyla cenazelere tahsis ettiği araçlar ile cenazelere katılmak, basın açıklamaları ve genel merkez yöneticilerini karşılamak olduğunu, bu tür olayların bugüne kadar tek başına yargılama konusu yapılmadığını söyledi.

Diğer Haberler