Habercilikte Yeni Çizgi

Bir ilk : HDP Van’da kampa girecek

Gazete Çizgi- 24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçen Türkiye’de yeni sistemle ilgili tartışmalar devam ederken, HDP kampa hazırlanıyor.

K24’e göre  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, yeni sistemin uygulamaya konulmasıyla birlikte parlamentonun rolünün çok daha anlamlı hale geldiğini söyledi.

Siyasal sistem içerisinde toplumsal muhalefetin karar süreçleri üzerinde etkili olması açısından HDP’ye özel bir sorumluluk düştüğünü belirten Bilgen, şunları belirtti“Türkiye olağanüstü bir dönem yaşamaktadır, seçimleri de olağanüstü bir ortamda yaşamıştır ve önümüzdeki yerel seçimlere de bu olağanüstülük içerisinde gidecektir.

Dolayısıyla Türkiye’de gerçek bir demokrasinin kurulmasında şüphesiz yerel seçimler en az merkezi sistemin belirlenmesi kadar parlamento aritmetiği ve ülkenin kim tarafından yönetileceği kadar yerel iradenin tanınması önemlidir.Bilgen, “Biz özellikle kayyumlarla gaspedilen iradenin geri alınması Türkiye’nin batısında da değişimin önünün açılması açısından önümüzdeki dönemi tarihi bir imkân tarihi bir fırsat olarak görüyoruz” dedi.

TOĞRUL: DİYALOĞU ESAS ALACAĞIZ

HDP Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İdare Amiri Mahmut Toğrul da, “Bu ülkede artık sorunları çatışarak, kavga ederek çözmek yerine müzakereyi tercih edelim. Tabii bu asla sessiz kalmak ya da geri durmak gibi algılanmasın” ifadelerini kullandı.

Toğrul, 21-22 Temmuz’da HDP’nin Van’da kampa gireceğini belirterek, “Hem partideki sorunları, hem ülke sorunlarına çözüm konusunda bir kamp programımız var” diye konuştu.

Diğer Haberler