Habercilikte Yeni Çizgi

Suriye ile YPG arasındaki görüşmelere dair PYD’den açıklama

Gazete Çizgi- Demokratik Birlik Partisi (PYD) Sözcüsü Ciwan Mistefa, YPG’nin Suriye Ordusu’na katılımının müzakerelere bağlı olduğunu söyledi.

K 24’e göre PYD Sözcüsü Ciwan Mistefa, Şam yönetimi ile Rojava Özerk Yönetimi arasında herhangi bir resmi görüşme ve rejim memurlarının  dönmesine dair bir anlaşma olmadığını belirtti.Sözcü, Suriye rejiminin, Kürtler’in yanısıra diğer halkların da sorunlarının çözümüne dair hiçbir adım atmadığını ifade etti.

Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) Suriye Ordusu’na katılmasına dair iddialarla ilgili de konuşan Mistefa, “Atılacak adımlar gerekli müzakereler gerçekleştikten sonra atılır. 7 senedir YPG, Kuzey Suriye’yi ve orada yaşayan farklı kesimleri koruyor. Siyasi işlerini istedikleri şekilde yürütmek onların hakkıdır” ifadelerini kullandı.

PYD Sözcüsü, “Suriye’nin geleceğinin barış yoluyla belirlenmesi için herhangi bir şart koşmaksızın rejimle görüşmelere başlamaya hazırız” diye konuştu.

Bir süre önce Suriye rejimine yakın basın yayın organlarında Şam yönetimi ile Rojava yönetimi yetkilileri arasında Kamışlo ve Şam’da görüşmeler yapılıp bazı konularda anlaşmaya varıldığı ve Suriye rejimine bağlı güçlerin Rojava’ya döneceği yönünde haberler yayımlanmıştı.

Diğer Haberler