Habercilikte Yeni Çizgi

Rusya ile ÖSO arasından anlaşma

Gazete Çizgi- Rusya ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında Suriye’nin Dera kentindeki bazı bölgelerin muhaliflere teslim edilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Basnews’e göre Suriye’nin güneyindeki ÖSO güçlerinin önde gelen isimlerinden Adnan El Mesalmi, muhaliflere yakın medyaya yaptığı açıklamada, Rusya Lideri Vladimir Putin’in Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev başkanlığında bir heyetle Dera’nın Busra ilçesinde biraraya geldiklerini söyledi.

Heyetle anlaşmaya vardıklarını belirten El Mesalmi, “Rus heyeti ile Suriye rejimine bağlı güçlerin Dera’ya bağlı Sucne bölgesinden çıkması ve bölge yönetiminin ÖSO’ya geçmesi konusunda anlaştık” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde ÖSO’nun Güney Cephesi tarafından yapılan açıklamada, muhalifler ile Rusya arasındaki görüşmelerin devam edeceği kaydedilmişti.

Haziran ayının sonlarında silahlı muhalif güçlerle masaya oturan Rusya, Golan Tepeleri’ne ve Ürdün sınırına yakın Dera’daki muhaliflerin silahlarını bırakarak, aileleriyle birlikte, Suriye’nin kuzey bölgesine gitmelerini istemişti. Ancak bölgeyi kontrol altında tutan muhalifler, bu öneriyi ‘hakaret’ olarak görüp masadan kalkmıştı.

Diğer Haberler