Habercilikte Yeni Çizgi

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde başkanlık askıya alındı

Gazete Çizgi- Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi parlamentosu başkanlık kanunu oylamasını erteledi. Başkanlık makamının devam edip etmemesi konusunda siyasi partiler farklı tutumlar sergiliyor. Uzlaşının sağlanamaması üzerine kanun tasarının görüşmeleri 30 Eylül’de yapılacak olan genel seçimlerin sonrasına ertelendi.

K 242 göre Bağımsızlık referandumunun ardından Kürdistan Bölgesel Hükümeti Başkanı Mesut Barzani istifa etmişti. Barzani’nin yetikilerini büyük oranda Başbakan Neçirvan Barzani kullanıyordu.

Parlamentonun bugünkü oturumunda, başkanlık yasasının, önümüzdeki yasama döneminde (5’inci Yasama Dönemi) karara bağlanması tasarısı,16’ya karşı 33 oyla kabul edildi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Parlamenteri Fırset Sofi, “Kürdistan Bölgesi Başkanlığı Yasası’na göre parlamento ve başkanlık seçimi birlikte yapılmalıydı. Ancak bu konuda bir uzlaşı yoktu. Değişim Hareketi (Goran) de bir tasarı sundu ve iki seçimin birlikte yapılmamasını ve yetki dağılımı yasasının kaldırılmasını istedi” dedi.

Sofi, KDP olarak, başkanın halk tarafından seçilmesi konusunda ısrarcı olacaklarını ve bunun yönetim sistemini belirlemeyle ilgisi olmadığını savundu.

KDP’li parlamenter, “Bu, parlamenter sistem olmadığı anlamına gelmez” diye ekledi. Buna göre 30 Eylül’de sadece parlamento seçimleri yapılacak

Diğer Haberler