Habercilikte Yeni Çizgi

Trump: Kürtler cesur ve büyük bir halk

Gazete Çizgi- ABD Başkanı Trump, “Kürtler çok cesur ve büyük bir halk” dedi.Donald Trump, Belçika’nın başkenti Brüksel’de, NATO Zirvesi’nin son gününde gerçekleşen olağanüstü toplantının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

K 24 e göre ABD Başkanı, müttefiklerin özellikle geçen yıldan itibaren savunma harcamalarında önemli artışlar yaptığını kaydetti.

Trump, kendisi göreve geldikten sonra özellikle savunma harcamalarında ciddi artış olduğuna dikkati çekerek, müttefiklerin sadece geçen yıl 33 milyar dolar katkı sağladığını, bunun da yakın zamanda 40 milyar dolara yükseleceğini düşündüğünü aktardı.

ABD Başkanı, “İki gün öncesine göre çok daha güçlü bir NATO var” dedi.

NATO’DAN ÇIKMAK

Savunma harcamalarındaki artışın yetersiz olması durumunda ABD’nin NATO’dan çekilme ihtimali bulunup bulunmadığı ve bunun ABD Senatosu’nun onayı olmadan yapılmasının mümkün olup olmadığının sorulması üzerine ise Trump, “Sanırım bunu yapabilirim ama buna gerek yok. NATO’ya inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“NATO bize yardımcı olduğundan daha çok Avrupa’ya yardımcı oluyor” diyen Trump, müttefiklerin savunma harcamalarında yüzde 2 taahhüdünü yerine getireceğini, bunun başarılmasının ardından taahhüdün yüzde 4’e çıkarılmasına ihtiyaç duyulduğunu savundu.

PUTİN SORUSU

NATO müttefiklerinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le gerçekleşecek görüşmesinden endişe duyup duymadıklarının sorulması üzerine ise ABD Başkanı, “NATO liderleri Rusya Devlet Başkanı Putin’le görüşeceğim için bana teşekkür etti” açıklamasında bulundu.

Trump, İngiltere ziyaretinde göç konusunun ana gündem maddelerinden biri olacağına işaret ederek, “Avrupa Birliği (AB) çok dikkatli olsun. Göç Avrupa’yı kontrolü altına alıyor” dedi.

K24’ÜN SORUSU

K24 muhabiri Barzan Hasan’ın ABD ile Kürtler arasındaki ilişkilere dair sorusunu yanıtlayan Trump, “Kürtler çok cesur ve büyük bir halk. Aynı zamanda büyük savaşçılar. Kürtler bizim zeki bir müttefikimizdir. Tüm bileşenleriyle muhteşem bir halk” dedi.

Diğer Haberler