Habercilikte Yeni Çizgi

İnce: YSK’de usulsüzlük olmadı, ben daha insanları nereye çağırayım?

Gazete Çizgi- CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Habertürk televizyonunda yayınlanan “Türkiye’nin Nabzı” programında seçim sürecini değerlendirdi.

Sendika.Org’a göre İnce ‘nin açıklamalarından başlıklar şöyle:

Meydanlarda çok genç vardı. Olağanüstü bir kampanyaydı. Bana oy verdiler o konuda sıkıntı yok. Bir şeyi kırdık 41 yıl sonra 30 barajını aştık.

Ben bitti demeden bu iş bitmez. Hazırlık süreci var. Önümüzdeki seçime hazırlıklarla girmeliyiz.

“Apolet tartışmasını fazla uzattım”

Hatalarımız neler biliyorum. Apolet tartışmasını fazla uzattım. Daha fazla miting yapmalıydım. Enerjimin hepsini harcamamışım. Bir 20 gün daha zamanım olsaydı farklı olabilirdi.

O gece yaşananlar

O gün karayolu ile oyumu kullandıktan sonra geldim. Biz bu seçim ikinci tura kalır dedik. Ben parti rozetimi çıkardım, genel merkezden izlemem doğru olmaz dedim. Konuşma yapmam gerekecekti. İkinci turda diğer partilerden oy isteyecektim. Otelin bir katını kiraladık. Sadece ailem ve bize yardımcı olan arkadaşlarımın gireceği bir kattı.

İnsanları neden çağırayım?

17.00’da otel ile YSK arasındaki mesafeyi ölçmek için gittim. 7 dakika sürüyordu. YSK’da bulunan arkadaşımız alınan kararlarda bir sıkıntı olmadığını söyledi. İnsanları neden çağırayım?

CHP’nin YSK temsilcisi ile görüştüm herhangi bir usulsüzlük olup olmadığını sordum 16 Nisan referandumundaki gibi, arkadaşım “hayır” cevabını verdi. Ben daha avukatları nereye çağırayım. Ben zaten görevimi yaptım.

Erdoğan’ı kutladım

25 Haziran’da Erdoğan’ı aradım, kutladım. Bizim mahalleden neden kutladın diyen insanlar oldu. 26 milyon insan Erdoğan’a vermiş. Ben onları ikna etmek istiyorum. O insanlar birini seçmişse ben o kişi kutlarım. Erdoğan’a üzüldüğüm bir şeyi söyledim. “Bunu doğru bulmuyorum” dedim, O da “Farkında değilim” dedi.

“Yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağım”

Allah izin verirse yeniden cumhurbaşkanı adayı olacağım. Demirtaş ziyaretinin arkasındayım. Siyasete ilke anlamında bakarım. Düzgün siyaset stratejisi kurduğumuzu düşünüyorum. Din ve ana dilde eğitim meselesini konuştuk. Barış dili tutturduğumuzu düşünüyorum.

İnce’nin ekibinde kimler var?

Çok fazla insan vardı. Arkadaşlarım, dostlarım vardı. Yalova’da gördüğüm en son validir. Abdülkadir Selvi’nin bilgileri doğru değil, arayıp sorabilirdi. 11 tane profesör, 1 general vardı. İsimleri açıklayamam. Böyle bir ortamda bana yardımcı olan isimleri nasıl vereyim?

49,9 düştüğü zaman ikinci tura kalacak. Siz de ikinci turda kazanacaksınız öyle mi? Biz başaramadık. Ben üzülmedim mi ben de üzüldüm. Demokrasi böyle bir şey. Ne kadar sandıkta gözlemci yoktu? Bütün sandıklarda güvenli bir seçim olmadı. Ama şikayet etme hakkımız yok. Önümüzde yine seçim var. Cumhurbaşkanlığı seçimi 5 seneye kalmaz. Kasada damat vardı. Esnaf lokantası kabine.

MEB Bakanı Ziya Selçuk işi iyi bilse de başarılı olabileceğini sanmıyorum.

Yeni parti açıklaması

Benim ağzımdan çıkanları dikkate alın. Yeni parti kurmayacağım. Benim ağzımdan böyle bir şey duydunuz mu? Benim böyle bir derdim yok. İBB Başkanlığı adaylığı reddederim.

CHP’nin tüzüğü tek adam tüzüğü değil mi? Tüzük değişmeli. Bu tüzükte hiçbir üyenin hatta hiçbir milletvekilinin yetkisi yok. Her şey MYK’da belirleniyor.

Sendika.Org

Diğer Haberler