Habercilikte Yeni Çizgi

ABD’nin Tırlarla Rojava’ya Gönderdiği Silah Sayısı Belli Oldu

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon Güçleri, Cumartesi gecesi SDG bölgesine 150 TIR silah ve mühimmat gönderdi.

Son bir ay içerisinde bu bölgeye silah ve mühimmat taşıyan TIR sayısı 1600’e ulaştı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre bölgedeki ABD üsleri güçlendirilirken, SDG’ye de silah ve cephane yardımı yapılıyor.

Gözlemevi’ne göre Rojava ve Kuzey Suriye’ye taşınan ekipmanlar arasında makine, yapı malzemeleri, lojistik, silah, çeşitli cephaneler bulunuyor.

ABD sevkiyatı içine zırhlı araçlar da bulunuyor

Kürdistan Bölgesi ve Irak sınırından taşınan lojistiğin Rakka, Haseke, Deyrüzor bölgelerindeki koalisyon ve SDG güçlerinin kullandığı ve üs alanların takviyesi için kullanıldığı bildiriliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre Cumartesi gecesi, Irak’tan Suriye’ye giren yaklaşık 150 TIR Fırat Nehri doğusundaki alanlara yöneldi.

Gözlemevi, SDG kontrolündeki bölgeye Ağustos başından bu yana malzeme taşıyan TIR sayısının 1600 olduğunu da vurgulandı.

ABD, geçtiğimiz hafta da Kobani, Menbic, Heseke ve Deyrüzor’a hava savunma sistemleri ile radar üsleri kurmuş, bu amaçlar Kobani havaalanına çok sayıda ekipman taşımıştı. ABD’nin Menbic dahil Fırat’ın doğusundaki alanlarda 15 askeri üssü, 3 hava alanı ile sayısı belirsiz personeli bulunuyor.

İmpnews

Diğer Haberler