Habercilikte Yeni Çizgi

PKK’lilerin cenaze namazını kıldıran imam tutuklandı!

DİAY-DER Üyesi emekli imam Abdulkadir Anar hakkında, “cenaze törenlerine katılarak dini vecibeleri yerine getirdiği, sivil Cuma namazlarını kıldırdığı ve basın açıklamalarına katıldığı” için açılan davada, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Diyarbakır ve çevre illerde yıllarca imamlık yapan Abdülkadir Anar (63), 2003 yılında emekli olduktan sonra Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne (DİAY-DER) üye oldu ve derneğin faaliyetlerinde aktif rol oynadı. Aynı zamanda Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DBP) Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi olan Anar, derneğin çalışmaları kapsamında olan ve belediyelerin cenaze hizmetlerini yürütemediği durumlarda, cenaze sahiplerinin isteği üzerine, cenazelere katılarak dini vecibeleri yerine getirdi.

“örgüt propagandası” davası

Yapılan ortam ve telefon dinlemeleri sonucu Anar, “Hayatlarını kaybeden örgüt üyelerinin aileleriyle irtibat sağlayarak cenaze defin, mevlit, taziye işlemlerini organize ederek katılmak, sivil Cuma Namazı organize etmek ve kıldırmak, cenaze namazını kıldırmak için DİAY-DER’den imam temin etmek, DİAY-DER adı altında örgüt üyelerinin cenaze ve yas evlerine katılmak, mezar yıkımlarını protesto amaçlı düzenlenen basın açıklamalarına katılmak” gerekçeleriyle suçlanarak hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla dava açıldı.

“Kim olursa olsun cenazeye katılırım”

Diyarbakır 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan Anar, karar duruşmasındaki savunmasında, almış olduğu medrese eğitimi ve yıllarca yapmış olduğu imamlık mesleğinin gereklerini İslam’a uygun bir şekilde yerine getirdiğini söyledi. Anar, DİAY-DER üyesiyken katıldığı örgüt üyelerinin cenazelerine ilişkin, “Almış olduğum dini eğitimden dolayı kim olursa olsun cenazesine çağırıldığımda dini vecibeleri yerine getirmek için giderim. Katıldığım cenazeleri, ben değil aileleri organize ediyor” dedi.

DİAY-DER’in çalışan ve emekli imamların özlük haklarına ilişkin faaliyet yürüten ve toplumun dini vecibelerini yerine getirilmesinde yardımcı olan yasal bir dernek olduğunu belirten Anar, sivil Cuma namazlarına da dernek organize ettiği için katıldığını kaydetti.

Örgüt üyeliğinden ceza

Mahkeme, cenaze törenlerine katılarak dini vecibeleri yerine getiren, sivil Cuma namazlarını kıldıran ve basın açıklamalarına katılan Abdulkadir Anar’a, “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Gerekçeli karar yayınladıktan sonra Av. Mızrak, mahkemenin kararını Antep Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinaf etti.

Diğer Haberler