Habercilikte Yeni Çizgi

CHP’liler 3. Havalimanı’na alınmadı

 3. Havalimanı şantiyesini görmek isteyen CHP heyeti, işçilerin bulunduğu alana alınmadı. Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Devletin sırlarının ortaya dökülmesine ses çıkarmayanlar kirli çamaşırlarının açığa çıkmasından korkuyorlar” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) işçi sendikaları ve meslek odalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu ve bazı milletvekilleri, kötü çalışma koşulları nedeniyle eylemde olan işçilere destek amacıyla 3. Havalimanı’nda şantiyeye gitmek istedi. Ağbaba ve heyete, Dev Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut eşlik etti. Askerler, CHP’lilerin ve sendika yöneticilerinin şantiyeye girmesine izin vermedi. Bunun üzerine Ağbaba ve CHP’liler, İstanbul il binasında basın toplantısı düzenledi.
‘ÇETE DEVLETİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ’
Havalimanının 29 Ekim’e yetiştirilmemesi için işçilerin eyleme zorlandığı iddiasının gündeme getirildiğini hatırlatan Ağbaba, “Havalimanı zamanında bitirilmeyecek ve bu sorumluluk işçilere yüklenmeye çalışılıyor. İşçilerin taleplerinde sadece insani şeyler var. Havalimanında birkaç gündür yapılan uygulamaya bakıldığında bir çete devletiyle karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz. Milletvekillerimiz alana sokulmuyor. Bugün havalimanına il başkanımızla birlikte gittik, 10 kilometreden fazla yaklaşamadık. 10 kilometre öteye barikatlar kurulmuş kimsenin girmesine izin verilmiyor. Neyi gizlemeye çalışıyorlar, hangi pislik var ki gizliyorsunuz?” dedi.
‘AKP VE YANDAŞLARININ KİRLİ ÇAMAŞIRLARI AYNI SEPETTE’
Havalimanının mülteci kampını andırdığını ifade eden Ağbaba, “OHAL bitti deniliyor ama OHAL’in çok daha üstünde bir sıkı yönetim var. Bu ülkede devletin bütün sırlarının olduğu kozmik odaya girilmesine izin veriliyorken, seçilmiş milletvekillerinin şantiye alanına girmesine izin verilmiyor. Devletin sırlarının ortaya dökülmesine ses çıkarmayanlar kirli çamaşırlarının açığa çıkmasından korkuyorlar. Çünkü yandaşlarının kirli çamaşırlarıyla AKP’nin kirli çamaşırları aynı sepetin içerisinde” diye belirtti.
‘ÇALIŞMA BAKANI NEREDE?’
Ağbaba, “Binlerce işçi insanca çalışma ortamı isteyip eylem yaparken yüzlerce kişi gözaltına alınırken Çalışma Bakanı’nın nerede olduğunu merak ediyoruz. Çalışma Bakanı’nı göreve davet ediyoruz. Biz bugün başvuruda bulunacağız, eğer onlar incelemiyorsa, CHP olarak havalimanına girmek ve söylenen iddiaların araştırılması için komisyon kuracağımızı belirtmek istiyoruz” diye konuştu.
‘ÇOK CİDDİ İDDİLAR VAR’
Havalimanında çok ciddi iddiaların olduğunu vurgulayan Ağbaba, bunların başında şantiyede hayatını kaybedenlerin çoğunda baret ve emniyet kemeri eksikliğinden kaynaklı olduğunun belirtildiğini söyledi. Ağbaba, şöyle devam etti: “Bu iddiadan daha vahimi hayatını kaybedenlere daha sonrasında baret ve emniyet kemeri takıldığıdır. Ölen işçilere baret ve kemer takıldığı iddia ediliyor. Bu iddialar mutlaka araştırılmalıdır. AKP işçinin yatağındaki tahtakurusudur. Tahtakurusunu uzakta aramaya gerek yok, tahtakurusunun ta kendisi kan emici AKP’dir. AKP sadece bu alanda değil bütün sektörlerde emekçilerin kanını emmektedir ve bu şekilde iktidarını sürdürmektedir.”
KAFTANCIOĞLU: HAVALİMANINDA KİRLİ İŞLER VAR
Ardından söz alan İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da, şunları söyledi: “Ne yazık ki havalimanına anayasal haklarını, vatandaşın hakkını korumak araştırmak üzere Anayasa’dan aldığı güçle oraya giden milletvekillerimizin önüne TOMA yığan İçişleri Bakanı’nın işini çok iyi yaptığını görüyoruz. Çalışma Bakanlığı nerede? Zaten mesele de birazcık bu. Bir yerde eğer kısıtlama var ise orada mutlaka kirli işler vardır.” (MA)
Diğer Haberler