Habercilikte Yeni Çizgi

HDP’li Ayhan’ın cenazesini alacak heyet yola çıktı

 Üç dönem milletvekilliği yapan HDP’li İbrahim Ayhan’ın cenazesini alacak heyet Urfa’dan Silopi’ye doğru yola çıktı.
Federe Kürdistan Bölgesi Hewler (Erbil) kentinde dün gece geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren 24’üncü dönem Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve 25 ile 26’ncı dönem Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın cenazesini almak üzere Urfa’da oluşturulan heyet Habur’a doğru yola çıktı. Heyette HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Mardin Milletvekili Pero Dündar, parti genel saymanı Ömer Önen, Ayhan’ın eşi Rezan Ayhan yer aldı.
Hewler’e gidecek olan heyet, cenazeyi aldıktan sonra Urfa’nın Siverek ilçesine dönecek. Ayhan doğduğu ilçede düzenlenecek törenle toprağa verilecek.
SÜRGÜN EDİLDİĞİ CEZAEVİNDE KALP KRİZİ GEÇİRMİŞTİ
Barış ve Demokrasi Partisi Urfa İl Başkanı iken Ekim 2010’da KCK operasyonları kapsamında gözaltına alınarak tutuklanıp Urfa E Tipi Cezaevi’ne konulan Ayhan, 16 Haziran 2012 tarihinde cezaevinde çıkan isyan sonucu 13 mahkumun yanarak can vermesi üzerine Adana Kürkçüler Cezaevi’ne sürgün edilmişti.
Ayhan, sürgün edildiği Adana’da kalp krizi teşhisi ile hastaneye sevk edilmişti. Ayhan, son olarak sürgün edildiği Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden 3 Ocak 2014’te Anayasa Mahkemesi’nin tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiasıyla yaptıkları başvuruyu haklı bulması sonucu tahliye edilmişti.
TAZİYEDE BULUNDU VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ
Ayhan HDP’nin önceki dönem vekilliğinde de sosyal medya hesabında Kobanê’de yaşamını yitiren Aziz Güler’in (Paramaz Kızılbaş) fotoğrafını paylaşıp taziye dileğinde bulunduğu için Urfa 5’inci Ağı Ceza Mahkemesi tarafından 17 Temmuz 2017 tarihinde 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştı. Antep Bölge İdare Mahkemesi’nin de cezayı onaylaması üzerine 27 Şubat 2018 tarihinde Ayhan’ın milletvekilliği düşürüldü.
Ayhan, halen “Urfa KCK” dosyası kapsamında “Örgüt üyeliği” iddiası ile yurt dışı yasağı konularak yargılanıyordu.(MA)
Diğer Haberler