Habercilikte Yeni Çizgi

Köylüler: Belediye ‘oyunuzu HDP’ye verdiniz onlar yolunuzu yapsın’ diyor

Suruç’un Fıstıklı köylüleri, HDP’ye yüzde 98 oy çıktığı için köylerinin yol ve kanalizasyon sorunlarının çözülmediğini belirtti. Köy muhtarı Feridun Ceyran, Urfa Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin kendilerine “Oyunuzu HDP’ye verdiniz. O zaman HDP gelip yolunuzu yapsın” dediğini savundu.

Urfa’nın Suruç ilçesine bağlı Fıstıklı (Kersan) mahallesinin yolu ve çöken kanalizasyon sistemi, mahalle muhtarının ilgili tüm kurumlara başvurmasına rağmen yapılmıyor. Çevre köylere hizmetin eksiksiz gittiğini söyleyen muhtar Feridun Ceyran, seçimlerdeki yüzde 98’li oy oranı ile HDP tercihlerinin hizmet almalarının önünde engel olduğunu söyledi.
‘OYUNUZU HDP’YE VERDİNİZ, YOLU ONLAR GELSİN YAPSIN’
Mahallenin yolunun yıllardır yapılmadığını aktaran muhtar Ceyran, kanalizasyon sisteminin ise 8 aydır çöktüğünü söyledi. Sorunların giderilmesi için Suruç Kaymakamlığı, Urfa Büyükşehir Belediyesi ile Suruç Belediyesi’ne başvurduğunu belirten Ceyran, şöyle konuştu: “Her gittiğimde ‘Tamam yapacağız’ diyorlar ama hiçbir çalışma yapmıyorlar. Kanalizasyon sisteminin patlamasından dolayı atık sular boruların dışına akıyor. Atık sular, çocukların hastalanmasına neden oluyor. Bölgedeki tüm köylere hizmet gidiyor ama bize hizmet gelmiyor. Urfa Büyükşehir Belediyesi’nin Suruç koordinatörü 24 Haziran seçimlerinden sonra beni telefonla arayıp ‘Siz oyunuzu HDP’ye verdiniz. O zaman HDP gelip yolunuzu yapsın’ dedi. Çevre köylerdeki vatandaşlardan bizlerin farkı seçimimiz mi?”
‘NEDEN BİZİM MAHALLEYE HİZMET GELMİYOR?’
Mahalle sakini Mehmet Akdağ ise, “Neden bizim mahalleye hizmet gelmiyor?” diye sordu. Muhtarın çok uğraştığını, ancak kurumların harekete geçmediğini vurgulayan Akdağ, şöyle devam etti: “Yol sorunumuz 4-5 yıldan beridir var. Kanalizasyon ise 8 aydan beridir sıkıntılıdır. Kötü kokudan ve sineklerden dolayı tüm köy rahatsızdır. Muhtar çok uğraşıyor ama kurumlar harekete geçmiyor. En çok yolun kötü olması bizi etkiliyor. Kışın öğrenciler okula çok zor gidiyor. Yol bozuk olduğu için öğrenciler daha erken yola çıkıyor. Erken yola çıkmazlarsa okula geç kalıyorlar. Yol kışın çamur içinde, yazın toz içindedir. Geçen ay kaymakamlığa gidip kendim başvurdum. Yapacağız dediler ama halen yapılmadı. Koca Büyükşehir Belediyesi bir mahallenin yolunu yapamıyorsa ayıptır. Bu şartlar altında yaşamaya çalışıyoruz.”(Mezopotamya ajansı)
Diğer Haberler