Habercilikte Yeni Çizgi

Kayyum belediyenin taşınmazlarını satılığa çıkardı

Dersim Belediyesi’ne ait 16 taşınmaz, belediyenin artan borçları nedeniyle kayyum tarafından ihaleyle satışa çıkarıldı. Belediyenin borç batağında olduğu ifade edildi.

Dersim Belediyesi’ne kayyum olarak atanan kent Valisi Tuncay Sonel, belediyenin önemli gelir kaynakları arasında olan bir otopark, market, mağaza ve büronun yanı sıra başkanlık konutunun da aralarında bulunduğu 16 adet taşınmazı ihale yoluyla satışa çıkardı.
12 Eylül’de yapılan ihalede bu taşınmazlar için 54 bin TL ile 456 bin TL arasında değer biçildi. Ancak yapılan ihalede satışa çıkarılan taşınmazlar arasından sadece belediyeye ait büro, 58 bin TL’ye alıcı buldu. Diğer 15 taşınmazın fiyatlarının yüksek bulunmasından dolayı alıcı çıkmadı.
Kayyum Tuncay Sonel, belediyeye ait taşınmazları ilk olarak geçtiğimiz Mart ayında ihaleyle satışa çıkarmıştı. Ancak “Dersim Kayyumu belediyeyi satılığa çıkardı!” başlığı ile servis ettiğimiz haber sonrası oluşan kamuoyu tepkisi üzerine ihale durdurulmuştu. Aradan 6 ay geçmeden belediyeye ait taşınmazlar yeniden satışa çıkarılmış oldu.
‘KAYYUM BORÇLARI KAPATMAK İÇİN TAŞINMAZLARI SATIYOR’
Yapılan ihaleye dair ismini vermek istemeyen bir Dersim Belediye Meclis Üyesi’nden alınan bilgilere göre, belediyeye ait taşınmazlar var olan borçlardan kaynaklı satılığa çıkarıldı. “Belediyenin borç batağında olduğunu” ifade eden Belediye Meclis üyesi, gelir kaynağı olan her şeyin satılıp, borçların kapatılmak istendiğini kaydetti.
Meclis Üyesi, yapılacak olan yerel seçimlerde belediyeyi hangi parti alırsa alsın borç batağında alacağını, gelir kaynaklarının da satılması dahilinde gelirsiz bir kurumun alınmış olacağını da ekledi.
Mezopotamya ajansı
Diğer Haberler