Habercilikte Yeni Çizgi

SİHA’ların gölgesinde bağbozumu

Kulp ilçesinin kırsal mahallelerinde SİHA ve İHA’ların gölgesinde bağbozumuna başlayan köylüler, can güvenliğinden tedirgin. Korku ile iş yapan köylüler, son üç yıldır ağır bombardımanlar sonucu ürün rekoltesinin düştüğünü dile getirdi.

Diyarbakır merkez ve ilçelerinde güz mevsimiyle birlikte bağbozumu start aldı. Bağlardan toplanan üzümlerden pestil, pekmez, cevizli sucuk ve kesme yapılırken, köylüler yeteri kadar ürün alamadıklarını dile getirdi.
BOMBARDIMANIN ETKİSİ!
Birçok bağ sahibi, istenilen verimi alamadıklarını belirtiyor. Eylül ayı başındaki sağanak yağışın ardından üzüm salkımları kurumaya başladı. Üzüm bağlarındaki rekoltenin son üç yıldır çok düştüğüne dikkat çeken köylüler, 2015’ten bu yana bölgedeki yapılan ağır bombardımanın etkisinin olduğunu düşünüyor.
BAĞBOZUMU YOĞUNLUĞU
Diyarbakır’ın Kulp (Pasur) ilçesine bağlı Yaylak (Eskar) Mahallesi’nde bağbozumunu yapan köylüler, pestil, pekmez ve sucuklu ceviz için kolları sıvamış durumda. Üzümler yıkandıktan sonra torbalara konuluyor ve önceden hazırlanan havuzda ezme suretiyle şiresi alınıyor. Kazanlara doldurulan şire, kaynatmaya bırakılarak köpüğü alınıyor. Şire, tüm aşamalarda süzgeçlerden geçirilirken, bir kovada kaynatılan şire ile un karıştırılarak kazana ilave ediliyor. Kısık ateşte bir tahta yardımıyla karıştırılan şire, bir süre sonra bulamaç halini alıyor.
BEZLE DÖKÜLÜR 
Bulamaç tencere ya da kovalarla pestil yapılmak üzere evlerin damında hazırlanan beyaz çarşaflara dökülüyor. Kadınlar, bulamacı çarşafların üzerinde ince bir tabaka şeklinde dağıtıyor. Burada bir veya iki gün güneşte bekletilen çarşaflar, daha sonra pestili bezden ayırmak için bezin arkasını suyla ıslatıp birkaç dakika bekletiliyor. Kadınlar, bir ucundan tutarak pestili bezden ayırıyor. Birkaç gün yine güneşte bekletilen pestil, tüketilmeye hazır hale getirilerek katlanıyor.
YÜKÜNÜ KADINLAR ÇEKİYOR 
Bağbozumlarında en ağır yükü ise kadınlar taşıyor. Ağırlıklı olarak bağlardan üzümü toplayan, taşıyan ve yıkayan, şireyi kazanlara doldurup ateşe bırakan, ardından bulamacı evlerin damına taşıyan ve bezlere yayan, pestili çarşaftan ayıran ve katlayarak paketleyen kadınlar oluyor.
SİHA’LARIN GÖLGESİNDE BAĞBOZUMU
Dağlık ve ormanlık alanlardan oluşan mahallede, 24 saat boyunca Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ve İnsansız Hava Aracı (İHA) hareketliliği altında bağbozumu yapan köylüler, endişeli. Evlerden uzak bir yere gitme tedirginliği yaşayan mezra halkı, korku içinde bağlarını bozuyor. (Diyarbakır/MA)
Diğer Haberler