Habercilikte Yeni Çizgi

Kayyımdan Lice’ye hizmet: Tek millet, tek vatan, tek devlet, tek bayrak

 Lice Belediyesi’ne atanan kayyum, hizmet adı altında 500 bin TL ile 2 saat kulesi inşa etti. Kulelerin her bir köşesine de “tek millet, tek vatan, tek devlet ve tek bayrak” yazdı.

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 97 belediyesine İçişleri Bakanlığı tarafından atanan kayyumlar, iki yıllık pratiklerinde, Kürtlerin önemli şahsiyetlerine ait heykelleri yıktı, park ve caddelerin isimlerini değiştirdi, kentlerdeki Kürtçe yön tabelalarını indirdi, kadın ve kültür merkezleri ile sığınma evlerini kapattı, Kürt kültürünü geliştiren birimleri işlevsiz kılarak tasfiye etti.
DBP’li Lice Belediyesi’ne atanan kayyum Sinan Başak da aynı uygulamalara imza attı. Karakoldan atılan havan mermisiyle yaşamını yitiren Ceylan Önkol ismini taşıyan parka, başka bir saldırıda yaşamını yitiren Fırat Simpil; kalekol protestosunda askerlerinden açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım adını taşıyan parka da 15 Temmuz Şehitler Parkı adını verdi.
BAYRAKLAR KALDIRILDI, İKİ SAAT KULESİ YAPILDI
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Efrin operasyonu sırasında bir gece özel birliklerce düzenlenen operasyonda, çarşı merkezindeki işyerlerine astırılan ve “Lice esnafından Afrin harekatına destek” havası yaratılan Türk bayrakları, AKP’nin yerel seçimde oy kaybedeceği kaygısıyla Eylül ayı içinde kaldırılırken; belediyeyi yöneten kayyum, inşasına başladığı iki saat kulesi projesini birkaç ay önce hayata geçirdi.
TEK, TEK, TEK…
Biri çarşı merkezinde diğeri ise Lice-Kulp yolunun kavşağına inşa edilen saat kulelerinin üstünde “saat, Türkiye haritası, Türk bayrağı, Lice Belediyesi’nin ismi ve logosu ile tek millet, tek vatan, tek devlet ve tek bayrak” yazıları yer alıyor. 90’lı yıllarda ilçe girişlerine konulan, “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazılı tabelalar, halkın seçtiği belediye yönetimleri tarafından 2000 yılından sonra kaldırılırken, bunun yerine kayyumlar tarafından “tek millet, tek vatan, tek devlet ve tek bayrak” yazılı kulelerin inşa edilmesi dikkat çekiyor.
 HALKA MESAJ VERMEK İÇİN 500 BİN HARCANDI
Kayyumlar bulundukların kentlerde halka çok iyi hizmetler yaptıklarını iddia ederken, Lice Belediyesi kayyumunun, Licelilere farklı mesaj vermek amacıyla inşa ettiği saat kulelerinin 450-500 bin TL’ye mal olduğu belirtiliyor.
İçişleri Bakanlığı’nın Eylül ayı başında yayınladığı kararname ile DBP’li Lice Belediyesi’ne atanan kayyum Sinan Başak’ın yerine Ağlı Kaymakamı Abdulkadir Çelik atanmıştı. Mezopotamya ajansı
Diğer Haberler