Habercilikte Yeni Çizgi

Alman gazetesi ‘Ne bi xêr tê Erdoğan’ manşetiyle çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkeye gidişinden günler önce protestoların başladığı Almanya’nın günlük gazetelerinden Neus Deutschland, bugün okurlarının karşısına Kürtçe “Ne bi xêr tê Erdoğan” (Erdoğan hoş gelmedi) manşetiyle çıktı.
New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılan AKP Genel Başkanı  ve Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, kimi temaslarda bulunmak üzere oradan dün Almanya’ya gitti. Bu ziyaretinden günler önce ülkenin farklı noktalarında başlayan protestolarda “istenmeyen adam” ilan edilen Erdoğan, dün uçakla indiği Berlin Tegel Havalimanı’nda da Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün (RSF) protestosuyla karşılaşmıştı.
Gazeteciler Erdoğan’ı “Erdoğan Berlin’e iniyor, gazeteciler de cezaevinde” pankartıyla karşıladı.
Erdoğan’ın bugün başlayacağı resmi temasları sırasında da protesto eylemleri gerçekleşecek. Kurulan “Erdogan Not Welcome”(Hoş gelmedin Erdoğan) platformunun öncülüğünde gerçekleştirilecek protestoların ana merkezi ise Berlin olacak. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlanacağı saatlerde Berlin kent merkezindeki Potsdamer Platz meydanında kitlesel protesto eylemi gerçekleştirilecek.
Erdoğan’a dönük protestolara Almanya’nın günlük gazetelerinden Neus Deutschland gazetesi de katıldı. Gazete, Erdoğan’ın ülkeye gelişi nedeniyle bugünkü sayısına “Ne bi xêr tê Erdoğan” (Erdoğan hoş gelmedi)” manşetini attı.
Erdoğan’ın Almanya’da geniş bir çevre ve muhalefet tarafından istenmediğine yer veren gazete, Erdoğan’ın kırmızı halıyla karşılanmasını da eleştirdi.
EVRENSEL MUHABERİNE ENGELLEME
Öte yandan Evrensel gazetesi adına Erdoğan’ın ziyaretini izlemek için Alman Federal Basın Dairesi’ne başvuran Aziz Koçyiğit’un başvurusu reddedildi. Yıllardır Alman Başbakanlığı’nda akreditasyonu bulunmasına rağmen başvurusu reddedilerek Türk Büyükelçiliği’ne yönlendirilen Koçyiğit, Alman vatandaşı olduğunu ve Almanya’da yaşadığını belirterek karara itiraz etti, ancak sonuç alamadı.
SİYASİ MİTİNG HAVASINDA KAPALI SALON KONUŞMASI OLMAYACAK
Erdoğan’ın protesto gösterilerinin gölgesinde gerçekleşecek olan ziyaret için ülkedeki güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkartıldı.
DW Türkçe yer alan habere göre,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ziyaretinde, siyasi miting havasında kapalı salon konuşması olmayacak.
Alman ve Türk yetkililerinden edinilen bilgilere göre Berlin, böyle bir etkinliğe soğuk baktığını “net bir şekilde” iletti ve geçtiğimiz haftalarda Ankara’nın yoğun girişimlerine rağmen bu tutumunu değiştirmedi. Alman yetkililer, geçmiş tecrübeler ışığında ve ülkede iç güvenlik ve toplumsal huzurun zarar görmemesi için bu yönde bir tutum benimsendiğini kaydediyorlar.
Erdoğan’ın resmi temaslarına bugün başlayacak. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Erdoğan’ı Bellevue Sarayı’nda askeri törenle karşılayacak. Cumhurbaşkanlığı özel defterini imzalayacak olan Erdoğan, Steinmeier ile görüşmesinin ardından Federal Başbakanlık’ta Başbakan Angela Merkel ile bir araya gelecek. Öğle yemeğinin ardından Merkel ve Erdoğan ortak basın toplantısı düzenleyecek.
SAVAŞ VE DİKTATÖRLÜK KURBANLARI ANITI’NA ÇELENK BIRAKACAK
Erdoğan’ın Merkel ile görüşmesinden sonra ki durağı ise Unter den Linden bulvarındaki “Neue Wache” adlı, savaş ve diktatörlük kurbanları anıtı olacak. Federal Almanya Cumhuriyeti’nin savaşlar ve istibdat rejimlerinin kurbanlarını anmak için yaptırdığı anıttaki heykel, oğlunun cansız bedenine sarılmış bir anneyi tasvir ediyor. Erdoğan bu anıta çelenk bırakacak.
Daha sonra konakladığı otelde Alman iş dünyası temsilcileri bir araya gelmesi beklenen Erdoğan, akşam saatlerinde yeniden Bellevue Sarayı’na gidecek. Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte Steinmeier’in onuruna verdiği özel devlet yemeğine katılacak.
CAMİ AÇILIŞINA KATILACAK
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumartesi sabahı Merkel ile ikinci görüşmesi için çalışma kahvaltısında bir araya gelecek. “Ucu açık” olarak tanımlanan kahvaltıdan sonra Erdoğan, Köln kentine geçerek burada Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camii’nin resmi açılışını yapacak. Erdoğan’ın aynı gün Almanya’dan ayrılması öngörülüyor.
DİTİB’in sosyal medyadan yaptığı duyuruda, “Sayın Cumhurbaşkanımızın onurlandıracakları açılış programına bütün Türk ve Alman dostlarımız davetlidir” dendi. DİTİB çağrısında, “Türk ve Alman toplumunun barış, dostluk ve birlikte yaşama iradesinin güzel ve somut bir örneği olacak açılış merasimine Türk, Alman ve DİTİB bayrak ve flamaları dışında bir flama, bayrak ve pankart taşınmaması ve slogan atılmaması hususu önemle rica olunur” ifadelerine yer verilmesi dikkat çekti.
Diğer Haberler