Habercilikte Yeni Çizgi

EHP: Krizden kurtulmanın yolu işçilerin birliğidir

 Ekonomik kriz karşısında “İşçi Komiteleri Ağları” kurduklarını ilan eden EHP, krizden kurtulmanın yolunun işçilerin birliği olduğunu söyledi.
Emekçi Hareket Partisi (EHP), “İşçi Komiteleri Ağlarını Kuruyoruz” başlığıyla Kadıköy’de bulunan bürolarında bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına EHP Genel Sekreteri Özge Akman ve EHP İstanbul İl Başkanı Yaşar Aslan katıldı.
Toplantıda ilk olarak söz alan EHP Genel Sekreteri Özge Akman, içinden geçtikleri süreçte işçilerin birlik kurmasının tek çözüm yolu olduğunu söyledi. Akman, “Hükümet kriz-miriz yok diyor. Ama diğer yandan damat çözüm paketleri sunuyor. Bize göre ise kriz vardır ama çözüm-mözüm yoktur. Bundan sonrasında tek çözüm işçilerin birlik kurmasıdır. Bunu her dönemin sloganı olarak önermiyoruz. Bugünün özgün çözümü olarak öneriyoruz” ifadelerini kullandı.
‘İŞÇİLERİN İKTİDARI ALACAĞI SÜREÇ BAŞLADI’
Patronların alacaklısının, borçlusunun, bankasının, hükümetin koruması altında olduğunu hatırlatan Akman, işten çıkarılan, alacağı olan işçilerin ne olacağının belli olmadığı ve ortada bırakıldığını söyledi. Akman, “Kapitalist üretim modelleri krizler yaratmadan varlığını sürdüremez. Türkiye gibi üretime değil inşaata dayalı ekonomilerde de eninde sonunda kriz meydana gelecek. Patronların birliği ile örgütlenmiş iktidara karşı işçi sınıfının birliği ile işçi sınıfının bulunduğu her yerde kendi öz gücüyle komitelerini kurması için partimiz harekete geçecektir. Biz de buradan işçilerin iktidarı alacağı bu sürece başladığımızı ilan ediyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.
‘KRİZ-MİRİZ YOK DİYORLAR AMA…’ 
Ardından söz alan EHP İstanbul İl Başkanı Yaşar Aslan ise, patronların, bankaların, hükümetin birliği karşısında işçi komitelerinin birliğini kurmaları gerektiğinin altını çizdi.  İşçilerin krizin bedelini ödemeyi reddedip iktidara aday olmaları gerektiğini ifade eden Aslan, ‘’Kriz-miriz yoktur diyorlar ama bir baba çocuğuna pantolon alamadığı için intihar etti. Kriz gerçeğini ortaya çıkardığı için hain ilan edildi. Bir anne ise çocuğun eğitim masrafını ödeyemediği için hapis cezası aldı. İntihar edersen hain, yaşarsan hapis cezası alıyorsun. Yaşanan durumun karşısında tek bir çözüm var o da krizin sonuçlarının karşısında işçi sınıfının sahneye çıkıp birleşmesidir” diye konuştu.
EHP İşçi Komiteleri Ağları ile ilgili de Aslan, “Amacımız EHP’nin işçi komitelerini yaratmak değil. EHP her konjonktürde söz, yetki ve karar hakkının katılımcılarında olduğu demokratik meclis işleyişini savunuyoruz. Bugün de işçi demokrasisinin var olduğu komiteleri böyle oluşturmayı amaçlıyoruz. Amacımız işçi sınıfının öz gücüyle harekete geçmesinin önünü açmaktır” dedi. (Mezopotamya ajansı)
Diğer Haberler