Habercilikte Yeni Çizgi

HDP’li Turan: Cezaevleri Nazi kampına dönüşmüş

 HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, cezaevlerindeki ihlallere ilişkin yaptığı açıklamada “Türkiye cezaevleri cezaevi olmaktan çıkmış. Gelinen noktada Nazi kamplarına dönüşmüş durumdadır. İmralı’daki tecridin ağırlaştırılması cezaevlerinde baskılara neden oluyor” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Meclis’te yaptığı basın toplantısında cezaevlerindeki hak ihlallerine ilişkin konuştu.
Cezaevlerindeki hak ihlallerinin son dönemlerde yoğun bir şekilde arttığını ifade eden Turan, “Seviyesi ölüm sınırına yaklaşmış hasta mahpusun bulunması, çok sayıda bebeğin ve çocuğun anneleriyle birlikte cezaevi ortamını paylaşıyor olması ülkemizdeki cezaevi gerçekliğini daha da yakıcı hale getiriyor” dedi.
“Cezaevlerinde son derece trajik durumlar yaşanıyor” diyen Turan, kimi cezaevlerinde yaşan ihlalleri örnek verdi.
‘TUTUKLULARIN YEMEKLERİNE LAĞIM SUYU KARIŞTIRILIYOR’ 
Turan, şöyle devam etti: “İnsan olmaktan kaynaklı temel haklarını talep eden tutsakların hastane personeli ve hekimle bir diyalogsuzluğu doğmasına neden oluyor. Mektuplar sürekli sansürleniyor. Bir cezaevinde 35 mahkumun İHD’ye yazdıkları mektup sonrası Cumhurbaşkanına hakaret davası açılması da yine ilginç olaylardan bir tanesi. Kayseri’de tutuklu bulunan hasta tutuklu Mehdi Boz’un koğuşunda fenalaştığı halde hastaneye götürülmesi ve cezaevi müdürünün ‘ancak komaya girdiğiniz ambulans çağırabiliriz’ biçimindeki dayatmaları sonucunda durumun daha ağırlaştığı yönünde bilgiler ulaşmış durumda. Türkiye’deki tüm cezaevlerinde ihlaller yaşanıyor ama bu cezaevlerinde özellikle bu iş artık ayyuka çıkmış durumda. Özellikle Deniz Akyürek isimli tutuklunun ailesinin ki başka ailelere sorarak da teyit ettik, iddiaları son derece vahim durumda. Aldığımız bilgilere göre tutukluların yemeklerine bu cezaevinde lağım suyu karıştırıyor. Yalnız bir aileden dinlemedik. Durumun vahametini anlatmaya gerek yok. Bunu yapan gardiyanlara dönük tutsakların tepkisine karşılık ‘ister yersiniz ister zıkkımın kökünü yersiniz. Zaten hepiniz geberip gideceksiniz’ biçiminde bir geri dönüş söz konusudur.”
‘İMRALI’DAKİ TECRİT CEZAEVLERİNDEKİ BASKILARA NEDEN OLUYOR’
İhlallere karşı tepkilerini gösteren tutukluların rutin disiplin soruşturması ve süngerli odaya atılmak gibi baskılarla karşı karşıya kaldığını aktaran Turan, “Bu, ülkemizin demokrasinin ne düzeyde olduğunun çok açık göstergesi. Savaş esiri muamelesi yapılması ki savaş esirlerine bunların yapılması da mümkün değil. Cezaevinde bu tür muamelenin yapılması demokratik hiçbir ülkede yaşanamaması gereken şeylerdir. İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridin ağırlaştırılması ve çok uzun bir zamandan beri hem aile hem de avukatlarıyla görüşünün engellenmesi cezaevlerindeki sistematik baskının başlangıcına neden olduğunu ifade etmek gerekir” dedi.
 Turan, “Türkiye cezaevleri cezaevi olmaktan çıkmış. Gelinen noktada Nazi kamplarına dönüşmüş durumdadır. Bunların takipçisi olacağız. Bu ihlallere sesiz kalmamızı kimse beklemesin. Bugün iktidarda olanlar bu iktidarın sonsuza kadar süreceğini düşünmesinler. Demokrasi herkese lazımdır” ifadelerini kullandı.
MHP’ni gündeme getirdiği af tasarısı ile ilgili düşüncesi sorulan Turan, “Bu mesele çözülmek isteniyorsa biz bunun içerisinde varız. Ancak af gibi bir meselenin özellikle siyasi tutsakların dışında bırakılarak ele alınması ve AKP-MHP arasındaki siyasi bir pazarlığa vesile edilmesini doğru bulmuyoruz” değerlendirmesi yaptı.  (Mezopotamya ajansı)
Diğer Haberler