Habercilikte Yeni Çizgi

Kılıçdaroğlu: Ülke soyuluyor

 Bolu’da partisinin düzenlediği çalıştayda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ülkenin soyulduğunu belirterek, “Türkiye’de ekonomik krizden Saray rantiye sınıfı ve Saray’ın çevresi etkilenmiyor” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bolu’da gerçekleştirilen TBMM Grubu 27’nci Dönem 1’inci Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu.
15 aydır aralarında olmayan milletvekilleri Enis Berberoğlu’na “hoş geldin” diyen Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun aralarında olmasının mutluluk verici bir olay olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, “Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; daha önce gazeteciler, yazarlar hapse girip çıktığında onları arayıp şunu söylediğimi hatırlarım: ‘Kapalı cezaevinden yarı açık cezaevine geldiniz, özgürlük alanınız biraz daha genişledi. Türkiye’yi bir anlamda yarı açık cezaevine döndürdüler. Evet, Enis Bey tahliye oldu. Parlamentoda görevine başlayacak, milletvekilliği yeminini edecek. Ama hala hapiste gazeteciler, yazarlar, avukatlar, Eren Erdem başta olmak üzere eski milletvekilleri var. Biz Türkiye’de adaletin, hakkın, hukukun olmasını istiyoruz” diye konuştu.
‘ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ ELLERİNİN TERSİYLE İTİYORLAR’
Ülkedeki ekonomik krize de konuşmasında yer veren Kılıçdaroğlu, “16 yıldır Türkiye’yi tek başınıza yöneteceksiniz ve 16 yılın sonunda Türkiye’yi yeniden bir ekonomik krizin kucağına iteceksiniz. 16 yıl önce Türkiye ciddi bir sorun yaşadı bir ekonomik kriz yaşadı hiç mi ders almadınız oradan? Türkiye bugün bir ekonomik krizin göbeğinde, üstelik 2001’e göre daha ağır bir ekonomik krizle karşı karşıya. Bu kriz aşılabilir dedik, gelin 13 madde halinde sıraladığımız uygulamaya başlayın, göreceksiniz ki Türkiye krizden çıkabilir. Dolar baronlarının adamı olarak suçlandık. Bir akıl tutulması var. İyi niyetlerle çözüm öneriyoruz, ellerinin tersiyle itiyorlar” diye belirtti.
Hükümetin Yeni Ekonomik Planı’ndaki, kurumların başına liyakat sahibi insanların getirileceği açıklamasını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, buna kimsenin inanmadığını söyledi.
‘TÜRKİYE SOYULUYOR’
Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının devamında şunları söyledi: “Türkiye’nin nasıl soyulduğunu bundan daha çarpıcı bir örnek anlatamaz. Kütahya Havaalanı. 50 milyon dolara yandaşa verilmiş. 6 yıl önce hizmete açılıyor. 2012-2016 arasında toplam 170 bin kişi. Ama Hazine buna garanti veriyor. Az olursa üstünü ben tamamlayacağım diyor. Toplam 4 milyon 73 bin 18 yolcu garantisi veriyor. Avro üzerinden veriliyor. 20 milyon 856 bin 848 Avro ödeniyor. Uçmayan yolcular için. Bir kişiye bile hizmet verilmese 20 milyon 856 bin 848 Avro ödeniyor. Hangi vicdan hangi ahlak bunu kabul eder? 29 yıl daha devam edecek. Bundan daha büyük bir soygun olabilir mi? Bunu her yerde anlatın.
KRİZDEN ETKİLENMEYENLER 
Krizden etkilenmeyen üç kesim var:
1) Saray var krizden etkilenmiyor.
2) İki rantiye sınıfı var.
3) Saray’ın çevresi var.
Saray’ın çevresi kim?
Birincisi havuz medyası: Kağıt fiyatları arttı, gazeteler kağıt bulamıyor. Havuz medyasının sıkıntısı yok. Sürekli tek adama övgü. Başka görevleri yok. Her şey onlara göre güllük gülistanlıktır. Köşe yazarlarının yüzde 99.9’u aklını kiraya vermiştir. İkincisi dolar ile ihale alanlar: Saray çevresindeki müteahhitler. Bunların en önemlilerine beşli çete denir. En büyük ihaleleri bu beş firma almıştır. Dolar ile ihale aldıklarında TL değer kaybettikçe bunların kârı artıyor. Üç, dolar ile fiyatları endekslenen hizmetler. Köprü, tüpgeçit. Dört, dolar ile hazine garantisi alanlar.”
Diğer Haberler