Habercilikte Yeni Çizgi

Sur’da önce evini sonra çadırını yıktılar

 Sur’da kentsel dönüşüm kapsamında gerçekleştirilen yıkıma aylardır direnen Mevlide Ak’ın çadırı polis ve zabıtalar tarafından yıkıldı.
Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Ali Paşa Mahallesi’nde kentsel dönüşüm adı altında gerçekleştirilen yıkım ardından birçok yurttaş göç etmek zorunda kalırken, kimi aileler ise çadır kurarak yıkıma karşı direndi. Direnen ailelerden biri olan  Mevlide Ak’ın kurduğu çadıra sabah saatlerinde zabıta ve polis tarafından baskın düzenlenerek çadırı yıktılar.
‘Çadırımızı başımıza yıktılar’
Mevlide yaşananların “devlet ayıbı” olduğunu belirterek, “Yazıklar olsun. Devletin yurttaşa reva gördüğü bu mu? Evimizi başımıza yıktıkları yetmezmiş gibi kurduğumuz çadırımızı da başımıza yıktılar. Bu duruma ne denir bilemiyorum” diyerek tepkisini dile getirdi.
‘Bana gazetecileri arama, röportaj verme dediler’
Mevlide’nin eşi Mehmet Ak “Önce evimi sonra çadırımı yıktılar” diyerek tepki gösterdi. Mehmet “Bana gazetecileri arama, röportaj verme dediler. Ben konuşacağım dedim. Devleti,  Türkiye’yi rezil edeceğim. ‘Devleti bozuyorsun’ dediler. Ben devleti değil devlet kendini bozmuş. Ben istiyorum ki dünya bunu görsün. Derdime derman olsunlar” dedi.
Diğer Haberler