Habercilikte Yeni Çizgi

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi göreve başlıyor

DÊRAZOR – Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi 1 Kasım’da göreve başlıyor. Yönetimin bölgede bulunan özerk yönetimler ve meclisler arasında koordineyi sağlayacağını belirten Eşbaşkan Berivan Xalid, yönetim için “Bütün halklarımızın yer aldığı bir çatıdır” dedi.
Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerinin yönetimi için geçtiğimiz günlerde oluşturulan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, 1 Kasım’da göreve başlıyor. Bölgede bulunan özerk yönetimler ve meclisler arasında koordine sağlamak için oluşturulan yapı, Cizîr, Kobanê, Girê Spî ve Efrîn kantonlarının yanı sıra Rakka, Dêrazor, Minbic ve Tabqa kentlerinin yönetiminin çatı örgütlenmesi olacak.
KUZEY VE DOĞU SURİYE İÇİN 
Özerk yönetimin bünyesinde, Savunma, Dış İlişkiler, Basın, Planlama, Petrol ve Yeraltı Kaynakları ve İnsani Yardım ve İletişim büroları açıldı. Her türlü altyapı hizmetleri ve bölgenin kalkınma ve istikrarı için kolları sıvayan yönetimi Eşbaşkan Berivan Xalid Mezopotamya Ajansına (MA) değerlendirdi.
BÜTÜN HALKLARIN YER ALDIĞI ÇATI
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin oluşturulmasının Demokratik Suriye Meclisi’nin (MSD) 3’üncü konferansında karar altına alındığını belirten Xalid, yönetimin bir çatı görevi gördüğünü aktardı. Aksilik olmaması durumunda 1 Kasım’da göreve başlayacaklarını belirten Xalid, şöyle konuştu: “Bununla birlikte hem bölgeler arası iletişim ve koordineyi sağlamak, hem de halkımıza daha fazla hizmet etmeyi hedefliyoruz. Bu karar özerk yönetim ve bölge meclislerinin, savaş durumlarında kentlerde yaptığı başarılı çalışmalardan sonra ortaya çıktı. Birlikte hareket edebilmek için böyle bir oluşuma gittik. Bütün halklarımızın yer aldığı bir çatıdır. Bütün kentlerden insanlar var. Hedefimiz idari, hizmet ve düzenleme alanlarına ağırlık vermektir.”
İNŞA VE GERİ DÖNÜŞ ÇALIŞMALARI 
Yönetimlerini oluşturur oluşturmaz bütün alanlara gittiklerini ifade eden Xalid, hem halk ile hem de bölge yönetimleri ile bir araya geldiklerini ifade etti. Bölge halklarını inşa için daha fazla rol almaya hazırlandıklarını kaydeden Xalid, bu konuda önlerinde uzun bir planlamanın olduğunu belirtti. Xalid, şunları söyledi: “Bu takvim kapsamında çalışmalarımız olacak. Bölge halkı için altyapı hizmetlerinden barınmaya, yönetimden eğitime, sağlıktan kalkınmaya bir çok alanda çalışma yürüteceğiz. Özellikle DAİŞ’ten kurtarılan bölgelerin inşası için kolları sıvadık. Yine terör ve saldırılardan dolayı kentlerinden sürülen insanlarımızın geri dönüşü için tüm imkanları devreye koyduk.”
MA / Nazım Daştan
Diğer Haberler